Kościuszki przysięga na rynku, ministerstwa tłumaczą się z urodzin Radia Maryja [SAME niekoronaNEWSY]

W czasach zarazy Ziemia dalej się kręci, nie tylko wokół epidemii. Na Gazeta.pl staramy się pokazać to, co pod lawiną newsów może gdzieś znikać, a w tle - dzieje się mnóstwo. Dlatego też powstały "SAME niekoronaNEWSY".

Dokładnie 226 lat temu Tadeusz Kościuszko złożył na Rynku w Krakowie przysięgę, która zapoczątkowała powstanie przeciwko Rosjanom. 24 marca 1794 zaczęła się insurekcja kościuszkowska, która zakończyła się przegraną Polaków. Kościuszko zapewnił zebranych słowami swojej przysięgi, że władzy nie nadużyje, a zależy mu tylko na odzyskaniu "samowładności".

Tu fragment słów Kościuszki:

Przysięgam w obliczu Boga całemu Narodowi Polskiemu, iż powierzonej mi władzy na niczyj prywatny ucisk nie użyję, lecz jedynie jej dla obrony całości granic, odzyskania samowładności Narodu i ugruntowania powszechnej wolności używać będę.

Nie żyje Albert Uderzo, twórca komiksów o Asteriksie

24 marca, w wieku 92 lat, zmarł Albert Uderzo, rysownik, znany przede wszystkim z serii komiksów o dzielnym Galu Asteriksie. Najpierw tworzył je we współpracy z Rene Goscinnym, odpowiedzialnym za teksty, później, po jego śmierci, sam odpowiadał za scenariusze. W 2001 roku pożegnał się z serią.

Razem z Goscinnym stworzyli magiczny świat Gallów z humorem, ale skutecznie stawiających czoła rzymskim najeźdźcom. Zresztą najczęściej chyba - poza "Na Teutatesa" - wypowiadanym zdaniem w komiksie było: "Ale głupi Ci Rzymianie".

Ministerstwa tłumaczą się z urodzin Radia Maryja

28. urodziny Radia Maryja - zresztą jak każde inne rozgłośni - odbyły się z pompą. Nie zabrakło gości z rządu, jak np. ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka. Wszystko działo się na Arenie Toruń w grudniu 2019 roku, a imprezę zabezpieczała policja, pojawiła się też orkiestra marynarki wojennej. Obecność służb zainteresowało posła PO Pawła Olszewskiego, który zapytał w interpelacji resorty o tę sprawę.

Jak przekazuje Wirtualna Polska, MON odpowiedziało, że nie ma możliwości podania kosztów udziału orkiestry, natomiast MSWiA stwierdziło, że "po dokonaniu przez służby charakterystyki zagrożeń, [...] zaangażowano w ramach akcji policyjnej odpowiednie siły policyjne".

Kometa Atlas nadciąga - widok "jakiego nie było od ponad 20 lat"

Kometa Atlas może być jaśniejsza od najjaśniejszej planety, czyli Wenus. Należy się więc szykować na spory spektakl na niebie. Czytaj więcej>>>

Więcej o: