USA. Joe Biden wygrywa kolejne prawybory z Berniem Sandersem. Jest coraz bliżej nominacji

Joe Biden powiększył przewagę nad Berniem Sandersem. W amerykańskich prawyborach Partii Demokratycznej były wiceprezydent USA odniósł zwycięstwa w kolejnych trzech stanach - Florydzie, Arizonie i Illinois. Biden ma największe szanse na nominację demokratów w wyborach prezydenckich.
Zobacz wideo

77-letni Joe Biden nie dał żadnych szans 78-letniemu rywalowi. Na Florydzie i w Illinois uzyskał około 60 proc. głosów, a w Arizonie ponad 43 proc. Dzięki trzem zwycięstwom były wiceprezydent USA ma już na koncie 1147 delegatów na konwencję, podczas gdy Bernie Sanders tylko 861.

Joe Biden coraz bliżej nominacji

Przy takiej stracie senator z Vermont nie ma już praktycznie szans dogonić Joe Bidena. We wtorek miały się także odbyć prawybory w stanie Ohio. Gubernator Mike DeWine odwołał głosowanie, wskazując na podwyższone ryzyko dla wyborców i pracowników komisji wyborczych.

W prawyborach Joe Bidena poparli wyborcy powyżej 50. roku życia, osoby o umiarkowanych poglądach i Afroamerykanie. Na Berniego Sandersa głosowała lewica oraz ludzie młodzi. Po ogłoszeniu zwycięstw Joe Biden zapewniał, że wsłuchuje się w ich głos i jego celem będzie zjednoczenie partii.

Kandydata demokratów formalnie wybierze partyjna konwencja zaplanowana na połowę lipca. Wybory prezydenckie odbędą się 3 listopada.

Więcej o: