Epidemia koronawirusa. Donald Trump wprowadza zakaz podróżowania z Europy do USA

Prezydent Donald Trump wprowadził zakaz podróży z Europy do Stanów Zjednoczonych. Powodem jest rosnąca liczba infekcji koronawirusem na kontynencie europejskim. Restrykcjami nie zostanie objęta Wielka Brytania.
Zobacz wideo

Zgodnie z rozporządzeniem prezydenta Trumpa zakazem przyjazdów do Stanów Zjednoczonych zostaną objęci obcokrajowcy, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w liczącej 26 krajów Strefie Schengen. Z zakazu wyłączeni są obywatele amerykańscy a także osoby posiadające praw stałego pobytu w USA oraz ich najbliżsi - rodzice lub prawni opiekunowie, małżonkowie oraz dzieci.

Zakaz nie dotyczy żołnierzy, dyplomatów i gości USA

Restrykcje nie obejmą też żołnierzy amerykańskich sił zbrojnych, dyplomatów, urzędników NATO a także osób przybywających do Stanów Zjednoczonych na zaproszenie rządu tego kraju w celu walki z koronawirusem. Możliwe są też specjalne wyjątki podyktowane względami bezpieczeństwa narodowego za zgodą Departamentu Stanu i Departamentu Bezpieczeństwa Krajowego.

Rozporządzenie Donalda Trumpa wchodzi w życie w piątek 13 marca o 23:59 czasu obowiązującego na wschodnim wybrzeżu USA. Pasażerowie samolotów, które przed tą godziną wystartują w kierunku Stanów Zjednoczonych zostaną wpuszczeni na terytorium tego kraju. Ogłoszone przez prezydenta Trumpa restrykcje nie dotyczą towarów z Europy.