We Włoszech umieralność z powodu koronawirusa jest wyższa niż na świecie. Oto powody

We Włoszech odsetek zgonów z powodu zakażenia koronawirusem i powikłań jest wyższy nawet od tego w Chinach - jak dotąd zmarło 631 osób. Światowe media wskazują, że wyższa umieralność swoją przyczynę ma w tym, że włoskie społeczeństwo starzeje się, a to właśnie osoby starsze są w grupie ryzyka.

Wieczorem 10 marca włoskie władze podsumowały aktualną sytuację wokół epidemii koronawirusa. Od początku jej wybuchu liczba zakażonych przekroczyła 10 tysięcy osób - Włochy są drugim krajem, po Chinach, pod względem liczby zakażeń. Jednocześnie ponad tysiąc osób zakażonych koronawirusem wyzdrowiało.

Natomiast ponownie wzrosła liczba zgonów w wyniku zakażenia koronawirusem i powikłań - dotychczas zmarło 631 osób, z czego aż 168 tylko 10 marca. Od poniedziałku całe Włochy są objęte kwarantanną, by uniemożliwić rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Szef włoskiej ochrony cywilnej Angelo Borrelli poinformował, że w tej chwili liczba zakażonych koronawirusem wynosi ponad osiem i pół tysiąca osób. Ponad pięć tysięcy z nich przebywa w szpitalach, z czego blisko 900 na oddziałach intensywnej terapii. Największym ogniskiem koronawirusa pozostaje Lombardia, region w północnej części kraju.

Zobacz wideo Czy to dobry moment na wizytę w sanatorium? Odpowiada minister zdrowia

Wyższy odsetek zgonów z powodu koronawirusa we Włoszech. Sięga 5 proc.

Światowe media zaczęły opisywać sytuację we Włoszech w jeszcze innym kontekście. W żadnym innym kraju naszego globu nie ma tak wysokiego współczynnika umieralności w związku z koronawirusem. "Wall Street Journal" pisze wprost:

Koronawirus zabił więcej osób we Włoszech niż w Chinach w ostatnim tygodniu. (...). We Włoszech zmarło 5 proc. zakażonych osób, gdy światowa średnia to 3,5 proc. (są też szacunki na 4 proc. - red.).

"WSJ" podkreśla przy tym, że jeszcze wyższy współczynnik jest w Lombardii, gdzie jest najwięcej przypadków zakażenia koronawirusem - wynosi on około 8 proc.

Przyczyną tej sytuacji ma być również starzejące się włoskie społeczeństwo - w grupie podwyższonego ryzyka są właśnie osoby starsze. Sprawę komplikują też inne schorzenia - większość zgonów jest powodowana głównie przez powikłania z nimi związane, a nie bezpośrednio przez chorobę COVID-19 (wywoływaną przez wirusa SARS-CoV-2).

Epidemia koronawirusa we Włoszech. "Najstarsze państwo na najstarszym kontynencie"

Na starzejące się włoskie społeczeństwo zwraca uwagę także "Time", który właśnie wiekiem tłumaczy większą liczbę zgonów. Tygodnik na swoich stronach cytuje Lorenzo Casaniego, lekarza, dyrektora klinki dla osób starszych, który tak mówił o wieku rodaków:

Włochy to najstarsze państwo na najstarszym kontynencie świata. Mamy mnóstwo osób w wieku powyżej 65 lat.

Czytaj więcej: Koronawirus. 25 przypadków w Polsce, możliwe zamknięcie szkół, brak sprzętu w szpitalach [ŚRODA 11 MARCA - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE]

Więcej o: