Zestrzelenie MH17. W Amsterdamie rusza proces ws. zabójstwa 298 osób

W Amsterdamie rozpoczyna się proces w sprawie zestrzelenia samolotu MH17 linii Malaysia Airlines. Czterech mężczyzn oskarżono o zabójstwo 298 osób.

Należący do Malaysia Airlines samolot MH17, który 17 lipca 2014 roku wyleciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur w Tajlandii, został zestrzelony w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy. Wszyscy pasażerowie - w sumie 298 osób - zginęli w wyniku katastrofy. 196 osób spośród ofiar było narodowości holenderskiej.

Zestrzelenie MH17. Kim są oskarżeni?

Wśród oskarżonych jest trzech Rosjan i jeden Ukrainiec - wszyscy są związani z prorosyjskimi separatystami, prowadzącymi wojnę na wschodniej Ukrainie. W ubiegłym roku holenderska prokuratura postawiła mężczyznom dwa zarzuty: spowodowanie katastrofy samolotu MH17 oraz zabójstwa 298 pasażerów. Oskarżonym grozi dożywocie.

Czytaj także: Cztery osoby z zarzutami zestrzelenia malezyjskiego boeinga. Podejrzani byli w kontakcie z Rosją

Pomimo międzynarodowych nakazów aresztowania, żaden z oskarżonych nie pojawił się w sądzie. Władze w Moskwie zaprzeczają, aby rosyjscy obywatele brali udział w zestrzeleniu samolotu. Holenderski proces jest otwarty dla mediów i publiczności. Postępowanie odbywa się w Amsterdamie, w budynku sądu położonym niedaleko lotniska Schiphol, z którego wystartował MH17.

Zobacz wideo Z wizytą w wieży kontroli lotów
Więcej o: