Koronawirus w Portugalii. Prezydent poddał się kwarantannie. "Daje przykład"

Portugalia. Prezydent Marcelo Rebelo de Sousa poddał się kwarantannie domowej i zdecydował się odwołać wszystkie swoje najbliższe publiczne wystąpienia. Polityk chce dać przykład "podjęcia środków zapobiegawczych, przy jednoczesnym kontynuowaniu pracy zdalnej z domu".
Zobacz wideo Koronawirus dotarł do Polski. Czy należy odwoływać wiece wyborcze?

Jak podaje serwis ABC News, kancelaria prezydenta Portugalii poinformowała w niedzielę, że 71-letni Marcelo Rebelo de Sousa odwołuje wszystkie najbliższe wystąpienia publiczne i, w związku z epidemią koronawirusa, sam podda się izolacji.

Prezydent Portugalii sam podda się izolacji. "Środek zapobiegawczy" przeciwko koronawirusowi

Niedawno polityk przyjął grupę uczniów ze szkoły, która została zamknięta po wykryciu u jednego z dzieci choroby COVID-19. Polityk zrobił sobie z nimi zdjęcie, jednak nie witał się z odwiedzającymi indywidualnie. Prezydent Portugalii nie ma żadnych objawów.

Zgodnie z danymi gisanddata.maps w Portugalii potwierdzonych zostało już 30 przypadków zakażeń koronawirusem. Wszystkie osoby, u których stwierdzono obecność patogenu, poddawane są hospitalizacji. W sąsiedniej Hiszpanii choruje 673 osób, z czego 17 zmarło. Ogółem na świecie zarażonych jest 110 tysięcy osób, zmarło 3825 osób, a za wyleczonych uznaje się 62 tysiące chorych.

W Polsce zdiagnozowanych zostało 15 pacjentów, u których potwierdzono zakażenie SARS-CoV-2. W poniedziałek 9 marca minister zdrowia poinformował o kolejnych zakażonych. Najnowsze przypadki potwierdzono w Krakowie i Raciborzu (więcej na ten temat: Już 15 przypadków koronawirusa. Trzech nowych pacjentów w Raciborzu. Mapa zakażeń w Polsce).

Najtrudniejsza sytuacja w Europie ma miejsce we Włoszech. W ciągu ostatniej doby w kraju tym zmarły 133 osoby, zwiększając bilans ofiar koronawirusa do 366 pacjentów. Z tego powodu premier Włoch zdecydował się wprowadzić dekret o zakazie przemieszczania się, który dotyczy 16 mln mieszkańców z terenów objętych ogniskami wirusa. Obejmuje on aż 25 procent całej populacji.  

Zobacz również:

Więcej o: