Zakaz wjazdu do Mediolanu i Wenecji. Włochy otaczają Lombardię i 14 miast kordonem sanitarnym

Włoski rząd z powodu epidemii koronawirusa otoczył kordonem sanitarnym cały region Lombardii i 14 miast, w których odnotowano najwyższą liczbę zakażeń koronawirusem. Zakazany został wjazd i wyjazd m.in. do Mediolanu, Wenecji czy Padwy. W sobotę stwierdzono blisko 1150 nowych przypadków, w większości na północy Włoch.

Na mocy dekretu, który został wydany we Włoszech w niedzielę nad ranem, do 3 kwietnia wjechać lub wyjechać z terenów otoczonych kordonem sanitarnym będzie można wyłącznie z bardzo ważnych powodów zawodowych lub rodzinnych. W innych przypadkach obowiązuje całkowity zakaz przemieszczania się. Chodzi o cały region Lombardii ze stolicą w Mediolanie, który jest gospodarczą i finansową stolicą Włoch.

Wśród zamkniętych miast znajdują się m.in.: Wenecja, Parma, Piacenza, Reggio-Emilia, Padwa, Asti, Rimini, Pesaro i Urbino, Trevisto, Alessandria i Piacenza. Na terenie utworzonej w ten sposób strefy bezpieczeństwa zamknięte zostały m.in. muzea, szkoły i uniwersytety. Nikt nie będzie mógł ich opuścić. 

 - Wszystkie wydarzenia w kinach, teatrach, pubach, szkołach tańca czy klubach nocnych również zostały odwołane - powiedział premier Włoch Giuseppe Conte, cytowany przez ABC News. - Nie możemy już pozwolić sobie na gromadzenie ludzi w tych obszarach. Wszystkie śluby cywilne i kościelne oraz pogrzeby zostały zawieszone - dodał.

Rekordowy przyrost liczby zakażonych. Ponad 550 osób na intensywnej terapii

W sobotę podczas wieczornej konferencji prasowej szef ochrony cywilnej Włoch Angelo Borrelli poinformował, że średnia wieku zmarłych to 81 lat. Wszyscy cierpieli na inne poważne choroby. Borelli dodał, że obecnie na oddziałach intensywnej terapii przebywa ponad 550 osób. W sobotę stwierdzono największą liczbę zakażeń w ciągu doby - 1145. Łącznie zakażonych jest ponad 5 tysięcy osób. Blisko 2 tysiące przechodzi chorobę lekko i znajduje się w izolacji w domu.

W całych Włoszech w związku z epidemią obowiązują specjalne środki ostrożności. W barach, restauracjach i sklepach klienci muszą zachowywać między sobą odległość jednego metra. Restauracje i bary mogą być otwarte od 8 do 18. Wszyscy z temperaturą powyżej 37,5 stopnia powinni pozostać w domu.

Czytaj też: Watykan. Papież Franciszek nie wyjdzie do wiernych na modlitwę Anioł Pański. Poprowadzi ją zdalnie

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Jak wyglądają podróże zagraniczne?

*** W poniedziałek gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl będzie Łukasz Szumowski. Masz do ministra zdrowia pytanie na temat koronawirusa, które może zostać mu zadane w naszym studiu? Prześlij je na maila: redakcjagazetapl@agora.pl.

Więcej o: