Wzrasta liczba ofiar koronawirusa we Włoszech. Ambasador Chorwacji poddana kwarantannie

Wzrasta liczba ofiar koronawirusa we Włoszech. z powodu zakażenia zmarło tam już 197 osób. W Brukseli ambasador Chorwacji, sprawująca przewodnictwo w Unii Europejskiej, została poddana kwarantannie.

Z powodu koronawirusa w ciągu minionej doby we Włoszech zmarło 49 osób. Tym samym liczba ofiar śmiertelnych nowego wirusa w tym kraju wzrosła do 197. Zakażonych natomiast jest 4636 osób. W sumie na świecie liczba zakażeń przekroczyła dziś 100 tysięcy. W tej chwili wynosi 101 583. Zmarło 3 460 osób.

Dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus powiedział, że walka z koronawirusem wymaga współdziałania wszystkich państw.

Wciąż zalecamy wszystkim państwom, aby uczyniły swoim najwyższym priorytetem powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa. Spowolnienie epidemii ratuje życie. Kupuje też czas potrzebny na badania i przygotowania

- powiedział dyrektor generalny WHO. Ekspert Światowej Organizacji Zdrowia ds. sytuacji nadzwyczajnych poinformował, że nadzieja w to, że koronawirus zniknie latem, jak wirus grypy, jest złudna. Dodał, że w opracowaniu jest w tej chwili 20 szczepionek na patogen.

Najwięcej przypadków koronawirusa stwierdzono w Chinach. Tam zakaziło się nim ponad 80 tysięcy osób, a zmarły 3 042. Na drugim miejscu pod względem liczby zakażeń jest Korea Południowa, na trzecim Iran, a na czwartym Włochy.

Ambasador Chorwacji objęta kwarantanną

W Brukseli ambasador Chorwacji, sprawująca przewodnictwo w Unii Europejskiej, została poddana kwarantannie, ponieważ miała kontakt z jednym z urzędników unijnej Rady, u którego wykryto koronawirus. Nie może więc osobiście przewodniczyć spotkań ambasadorów z państw członkowskich. Dlatego uznano, że rozwiązaniem mogłyby być wideo lub telekonferencje.

Kontakt z Chorwatką miał ambasador Polski przy Unii Andrzej Sadoś, ale na razie nie jest objęty kwarantanną. Otrzymał informację, że ma obserwować, czy nie pojawią się niepokojące symptomy i mierzyć temperaturę. Ambasador powiedział też, że żaden z polskich dyplomatów w Brukseli nie miał kontaktu z urzędnikiem, u którego wykryto obecność koronawirusa. Dodał, że poinformował swoich pracowników, że jeśli nie muszą uczestniczyć w spotkaniach, mogą pracować z domów. Wszyscy zostali też przeszkoleni jak postępować w związku z koronawirusem.

Przypominamy, że w piątek podczas konferencji prasowej minister zdrowia Łukasz Szumowski podał informację, że w Polsce stwierdzono zakażenie koronawirusem u kolejnych czterech osób.

Czytaj więcej: Minister zdrowia: Cztery nowe przypadki zakażenia koronawirusem

Zobacz wideo Koronawirus i nowe przepisy. Jakie prawa ma pracownik? Jakie obowiązki pracodawca?
Więcej o: