Kolejne kraje popierają wniosek Komisji Europejskiej o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej SN

Kolejne kraje poparły wniosek Komisji Europejskiej w sprawie zastosowania środka tymczasowego wobec Izby Dyscyplinarnej, czyli jej zawieszenia. Będą one mogły zabrać głos w trakcie rozprawy w poniedziałek.

Jak podaje RMF FM, pięć kolejnych krajów poprało wniosek Komisji Europejskiej do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o zamrożenie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w Polsce. Są to: Dania, Holandia, Belgia, Finlandia i Szwecja. Kraje te będą miały możliwość zabrania głosu podczas poniedziałkowej rozprawy w Luksemburgu.

TSUE odrzucił wniosek polskiego rządu

Przypomnijmy, że we wtorek unijny Trybunał Sprawiedliwości odrzucił wniosek polskiego rządu o przesłuchanie jako świadków w ramach postępowania w sprawie wniosku KE o zawieszenie Izby Dyscyplinarnej dwóch sędziów Izby.

Czytaj więcej: TSUE odrzucił wniosek polskiego rządu. Chodzi o przesłuchania ws. Izby Dyscyplinarnej

Komisja Europejska skierowanie wniosku do TSUE argumentowała brakiem gwarancji bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.

Zobacz wideo Pełnomocnik sędziego Juszczyszyna o odsunięciu go od orzekania
Więcej o: