Koronawirus już w 79 krajach. Zwiększa się prawdopodobieństwo, że WHO uzna to za globalną pandemię

Światowa Organizacja Zdrowia najprawdopodobniej ogłosi pandemię koronawirusa, jeśli rozprzestrzenianie się wirusa między ludźmi poza Chinami stanie się powszechne.

Zastępczyni Centrum Kontroli Chorób i Przeciwdziałania Anne Schuhat przemawiała we wtorek w amerykańskim Kongresie. W czasie swojego wystąpienia stwierdziła, że sytuacja epidemiologiczna związana z koronawirusem spełnia już dwa z trzech kryteriów ogłoszenia przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) pandemii.

- To nowy wirus, który może rozprzestrzeniać się między ludźmi. Jeśli trwałe rozprzestrzenianie się w społeczności utrzyma się poza Chinami, zwiększy to prawdopodobieństwo, że WHO uzna to za globalną pandemię - powiedziała Anne Schuhat, której słowa cytuje CNBC

Zobacz wideo Koronawirus w Polsce. Jak wyglądają podróże zagraniczne?

Dyrektor WHO: Nie zawahamy się przed ogłoszeniem pandemii koronawirusa

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus stwierdził z kolei, że urzędnicy Światowej Organizacji Zdrowia nie zawahają się, by ogłosić epidemię koronawirusa pandemią, jeśli dowody będą wskazywać na to, że rzeczywiście taka ma miejsce. W ubiegły piątek tłumaczył, że WHO nie ogłosiła pandemii, m.in. dlatego, że większość przypadków zachorowania na COVID-19 to przypadki zakażenia wśród osób które się znają lub miały ze sobą bliski kontakt. Stwierdził, że do tej pory nie ma dowodów na to, że "wirus rozprzestrzenia się swobodnie w społecznościach".

Koronawirus na świecie. Zakażenia potwierdzono w 79 krajach

Przypomnijmy, że w skali globalnej koronawirusem zakaziło się już 95 270 osób w 79 krajach na całym świecie. Do tej pory z powodu wirusa z Wuhan zmarło 3 281 osób. Jest on obecny na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. W Polsce potwierdzono zakażenie koronawirusem w przypadku jednego pacjenta. Jest to mężczyzna w wieku 66 lat, który przebywa w szpitalu w Zielonej Górze.

Więcej o: