Włochy chcą zamknąć szkoły i uniwersytety przez koronawirusa. Decyzję podejmą niedługo

We Włoszech miało miejsce spotkanie rządu, na którym dyskutowano na temat działań związanych z koronawirusem. Jednym z poruszanych przez polityków zagadnień było zamknięcie szkół i uczelni wyższych. Decyzja w tej sprawie ma zostać podjęta już niedługo.

Włochy to obecnie największe skupisko koronawirusa w Europie i czwarte na świecie, za Chinami, Południową Koreą oraz Iranem. Dotąd wykryto tam już 2502 przypadki zakażenia SARS-CoV-2 (który wywołuje chorobę COVID-19), a 92 osoby zmarły. Władze Włoch podejmują kolejne działania, które mają powstrzymać rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Zobacz wideo Koronawirus dotarł do Polski. Czy należy odwoływać wiece wyborcze?

Włochy zamykają szkoły i uniwersytety

Włoska agencja prasowa ANSA podała, że dzisiaj odbyło się nadzwyczajne spotkanie premiera z ministrami w Palazzo Chigi. Agencja podała, że zdecydowano o zamknięciu szkół i uczelni wyższych do połowy marca, ale zdementowała to minister edukacji, Lucia Azzolina. Decyzja w tej sprawie ma jednak zostać podjęta niedługo, nawet w ciągu kilku godzin. 

Agencja informuje ponadto, że Włosi będą musieli zmienić swój styl życia - przynajmniej podczas najbliższych 30 dni. Nie wolno im m.in. podawać sobie rąk i się przytulać, dozwolone są jedynie spotkania i konferencje (więcej na ten temat: 400 nowych zakażonych koronawirusem. Włoski rząd wydał zalecenia. "Zrezygnuj z uścisków i pocałunków").

Odwołane zostaną duże wydarzenia, także sportowe. Mecze piłkarskie będą się odbywać bez udziału publiczności. Wzmocniona zostanie również służba zdrowia - pojawi się o 50 proc. więcej miejsc na oddziałach intensywnej terapii. Prośba o dodatkowe środki pieniężne zostanie przedstawiona włoskiemu parlamentowi w najbliższy piątek. 

Opozycja jest zawiedziona wynikiem spotkania. Jej przedstawiciele liczyli na to, że podczas spotkania większy nacisk położny zostanie na aspekty ekonomiczne. Zamiast tego premier oraz minister zdrowia, Roberto Speranza, przedstawili nowe kroki w związku z zapobieganiem rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Kwestie gospodarcze mają zostać podniesione na kolejnych spotkaniach.

Więcej o: