Chiny: wykryto nowy sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa

Chińska Komisja Zdrowia Publicznego poinformowała, że wykryty został nowy sposób, którym może rozprzestrzeniać się koronawirus. Ślady SARS-CoV-2 znalezione zostały w próbkach kału i moczu zakażonych pacjentów.

Jak podaje "South China Morning Post" kał i mocz osób chorych może być źródłem zakażenia koronawirusem. Zostały one dodane do potencjalnych źródeł zakażenia przez Komisję Zdrowia Publicznego Chin. Naukowcy opracowali już wytyczne dotyczące przenoszenia i izolacji zanieczyszczonego kału i moczu pacjentów.

Nowy sposób rozprzestrzeniania się koronawirusa - wirus wykryty w kale i moczu zakażonych pacjentów

Chińskie służby zdrowia nadal utrzymują, że głównym środkiem transmisji koronawirusa jest przenoszenie patogenów drogą kropelkową oraz pozostawanie w bliskim kontakcie z zakażonymi ludźmi. Dodatkowo jednak do zakażenia może dochodzić w wyniku aerolizacji kału i moczu chorych pacjentów, czyli przenoszenia tych drobinek w powietrzu.

Zobacz wideo Koronawirus bije w gospodarkę i turystykę. Może zepsuć wakacje i wyhamować gospodarkę

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega, że zakłócenia w globalnej podaży środków ochronnych spowodują, że pracownicy służby zdrowia mogą być niewystarczająco zabezpieczeni i przygotowani do walki z koronawirusem. - Ceny maseczek chirurgicznych wzrosły sześciokrotnie, a jednorazowe fartuchy kosztują już dwa razy więcej - mówił podczas konferencji prasowej dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Według obliczeń ONZ produkcja sprzętu ochronnego i medycznego musi zostać zwiększona o 40 procent, aby zaspokoić globalny popyt na tego typu środki. Każdego miesiąca epidemii koronawirusa na świecie zużywanych jest 89 mln masek chirurgicznych, 76 mln par rękawic ochronnych i 1,6 mln par gogli.

Więcej o: