Przetasowanie w ukraińskim rządzie. Premier Honczaruk składa dymisję, już jest następca

Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk złożył dymisję dymisję - informują ukraińskie media. Jego rząd oraz prezydent Wołodymyr Zełenski od pewnego czasu tracą poparcie. Nowym szefem rządu ma zostać dotychczasowy wicepremier Denys Szmyhal.

Ukraiński parlament najprawdopodobniej w środę po południu zatwierdzi zmiany w rządzie. Zostały one zaplanowane przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego i jego - posiadającą parlamentarną większość - partię "Sługa Narodu”. Wczoraj, według nieoficjalnych informacji, dymisję złożył sprawujący swoją funkcję od pół roku premier Ołeksij Honczaruk. 35-latek był najmłodszym premierem Ukrainy - zwraca uwagę pravda.com.ua

W ukraińskim parlamencie we wtorek wieczorem odbyło się posiedzenie frakcji "Sługi Narodu” z udziałem prezydenta Zełenskiego. Ustalono na nim, że miejsce Ołeksija Honczaruka zajmie dotychczasowy wicepremier Denys Szmyhal.

Szmyhal ma być powiązany z oligarchą Rinatem Achmetowem. Pracował jako dyrektor elektrowni należącej do holdingu energetycznego Achmetowema - DTEK. Jednak serwis Radia Wolna Europa opisuje, że polityk w wywiadach zaprzecza, jakoby znał oligarchę i zapewnia, że został dyrektorem po rekrutacji. - Moją radą byłoby niepozwolenie, by oligarchowie znaleźli ścieżkę powrotu do pośredniego sprawowania władzy. Wtedy stracicie poparcie Zachodu - powiedział RFE analityk Michael Carpenter.

Spadek poparcia dla ukraińskiego rządu i prezydenta 

Według informacji przekazanych przez deputowanych prezydenckiej partii, premier Honczaruk złożył już podanie o dymisję do Rady Najwyższej. Ukraińska prasa podała też, powołując się na nieoficjalne informacje przekazane po posiedzeniu frakcji rządzącej partii, że zmiany w rządzie dotyczyć też będą m.in. szefów resortów finansów, obrony i spraw zagranicznych. W rządzie zostać ma za to m.in. szef MSW Arsen Awakow, który sprawował tę funkcję również za prezydentury Petra Poroszenki.

W ostatnim czasie poziom społecznego poparcia dla rządu Ołeksija Honczaruka znacząco zmalał. Badania opinii wskazały też topniejące poparcie dla prezydenta Zełenskiego. Według ekspertów, może to wynikać z rozczarowania wobec nowych władz, które obiecały, że w krótkim czasie zaprowadzą pozytywne zmiany w państwie.