Czy nosić maskę? Jak szybko powstanie szczepionka? "The Guardian" o mitach na temat koronawirusa

Czy koronawirus jest bardziej niebezpieczny od wirusa grypy? Czy maski przeciwwirusowe są rzeczywiście konieczne? Jak szybko powstanie szczepionka? Redakcja brytyjskiego dziennika "The Guardian" postanowiła rozprawić się z najpopularniejszymi mitami i krążącymi w sieci - nie zawsze prawdziwymi - informacjami na temat wirusa SARS-CoV-2.

Koronawirusem zakaziło się już na świecie blisko 90 tysięcy osób. Największymi ogniskami wirusa SARS-CoV-2 są obecnie: Chiny, Korea Południowa, Iran i Włochy. W wyniku choroby COVID-19, wywoływanej przez koronawirusa, zmarło dotąd ponad 3 tys. osób. W Polsce jak na razie nie potwierdzono żadnego przypadku. 

Zobacz wideo Uczennica z podejrzeniem koronawirusa w Kołobrzegu. Szkoła pozostanie zamknięta do czasu wykluczenia zakażenia [źródło: TVN 24/x-news]

Redakcja brytyjskiego dziennika "The Guardian" wzięła na warsztat kilka popularnych twierdzeń i mitów dotyczących koronawirusa. Wśród nich znalazła się kwestia skuteczności masek antywirusowych oraz terminu, w jakim możemy spodziewać się powstania szczepionki na SARS-CoV-2.

1. "Koronawirus nie jest bardziej niebezpieczny niż wirus grypy"

W przypadku wielu osób zakażonych koronawirusem objawy choroby COVID-19 będą podobne, jak w przypadku grypy. Biorąc jednak pod uwagę całościowy profil choroby, włączając w to poziom śmiertelności, koronawirus wydaje się większym zagrożeniem. O patogenie wiemy już całkiem dużo. Dalsze badania mogą wkrótce jednoznacznie potwierdzić, że w przypadku COVID-19 śmiertelność oscyluje na poziomie jednego procenta. Będzie to oznaczać, że koronawirus jest dziesięciokrotnie bardziej śmiercionośny niż wirus grypy, który, według szacunków, zabija między 290 a 650 tys. osób rocznie. 

2. COVID-19 zabija tylko osoby starsze. Młodzi mogą zachować spokój

U większości osób, które nie są w podeszłym wieku i nie zmagają się z poważnymi problemami zdrowotnymi, koronawirus nie spowoduje krytycznych objawów. Trzeba jednak pamiętać o grupach ryzyka, w przypadku których szansa na zakażenie zdecydowanie wzrasta. Mowa tu choćby o pracownikach służby zdrowia.

3. "Maski antywirusowe nie działają w przypadku koronawirusa"

Noszenie maski nie gwarantuje stuprocentowej ochrony przed SARS-CoV-2. Wirus może "trafić" do organizmu również przez oczy, a pewne elementy patogenu mogą przeniknąć przez materiał maski. 

Z drugiej strony, maski stanowią skuteczną barierę, jeśli mówimy o rozprzestrzenianiu się wirusa drogą kropelkową (główna droga szerzenia się koronawirusa). Niektóre badania, jak podkreśla brytyjski dziennik, wskazują nawet, że w tym przypadku maska zapewnia pięciokrotnie lepszą ochronę w porównaniu z brakiem bariery ochronnej. W maskę powinny się jednak zaopatrzyć przede wszystkim te osoby, które przebywają w bliskiej odległości od osoby zakażonej. 

"Jeśli masz bliski kontakt z osobą zarażoną, maska zmniejsza ryzyko przeniesienia choroby. Jeśli po prostu spacerujesz po mieście i nie masz bliskiego kontaktu z innymi, noszenie maski raczej nie zrobi żadnej różnicy" - czytamy w "The Guardian". 

4. "Przeniesienie wirusa na inny organizm następuje po 10-minutowym kontakcie z osobą zakażoną"

Według "The Guardian" ta popularna teza wzięła się stąd, że część wytycznych w szpitalach mówi o tym, iż zakażenie wirusem grypy następuje po 10 minutach przebywania z osobą zakażoną, która kaszle. W rzeczywistości wirus grypy może przenieść się na inny organizm również w krótszym czasie. Odległość od chorego też nie zawsze jest kluczowa, bowiem wirusem grypy - choć następuje to rzadziej - można zarazić się również poprzez kontakt z zanieczyszczonymi materiałami czy powierzchniami. 

5. „Szczepionka może być gotowa w ciągu kilku miesięcy”

Naukowcy szybko rozpoczęli opracowywanie szczepionki na koronawirusa. Badania postępują sprawnie, jednak wprowadzenie szczepionki do obiegu wiąże się z koniecznością wyeliminowania ewentualnych skutków ubocznych, co jest niezwykle czasochłonne. Jeśli szczepionka pojawi się na rynku w ciągu roku, będzie można mówić o szybkim procesie.  

Więcej o: