"Il Messaggero": Papież Franciszek poddał się testom na obecność koronawirusa

W ostatnich dniach papież Franciszek zmaga się z przeziębieniem. Dziennik "Il Messaggero" zasugerował, że z powodu pogorszonego stanu zdrowia papież został poddany prewencyjnym testom na obecność koronawirusa, a wynik badania okazał się negatywny.

Nagły problem zdrowotny papieża Franciszka sprawił, że konieczne było odwołanie jego udziału w nabożeństwie z okazji Wielkiego Postu. Służby prasowe Watykanu informowały, że Ojciec Święty "zgłosił lekką niedyspozycję i wolał zostać w Domu św. Marty, gdzie mieszka".

Zobacz wideo Czy polscy turyści z miejsc objętych koronawirusem zostaną ściągnięci do kraju?

Włoskie media: papież Franciszek przebadany pod kątem koronawirusa

Później Franciszek poinformował wiernych, że z powodu przeziębienia nie będzie mógł brać udziału w rekolekcjach wielkopostnych w miasteczku Ariccia. Papież ogłosił swoją decyzję podczas modlitwy Anioł Pański, która co niedzielę przyciąga na plac św. Piotra tysiące wiernych. Będzie to pierwszy przypadek w siedmioletnim pontyfikacie, kiedy Franciszek nie weźmie udziału w rekolekcjach. Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi papież kilkukrotnie kasłał.

Dziennik "Il Messaggero" przekazał, że papież został poddany prewencyjnym testom na obecność koronawirusa, który w ostatnich dniach gwałtownie rozprzestrzenił się we Włoszech. Badania dały wynik negatywny. "Il Messaggero" poinformował też, że bardziej szczegółowym kontrolom poddawane będą osoby, z którymi w najbliższych dniach ma spotkać się emerytowany papież Benedykt XVI.

Koronawirus. Ponad 89 tys. przypadków zakażenia SARS-CoV-2 

Szef WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus podał w poniedziałek, że w ciągu ostatnich 24 godzin odnotowano prawie dziewięć razy więcej przypadków koronawirusa poza Chinami, niż w samych Chinach. Liczba wszystkich ofiar śmiertelnych choroby wywoływanej przez wirus SARS-CoV-2 przekroczyła trzy tysiące, odnotowano też ponad 89 tysięcy przypadków zakażenia. W samych Chinach zmniejszyła się liczba nowych przypadków zakażeń - zanotowano tylko 202 nowe przypadki patogenu. Dzień wcześniej było ich o ponad 370 więcej. 

Z kolei we Włoszech zakażonych jest obecnie 1835 osób. W największym w Europie ognisku koronawirusa odnotowano też 52 przypadki śmiertelne. 150 zakażonych jest w stanie bardzo ciężkim i przebywa na oddziałach reanimacyjnych w Lombardii.