UE podnosi poziom zagrożenia koronawirusem. "Ta epidemia to globalne wyzwanie"

Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób zdecydowało o podniesieniu poziomu zagrożenia koronawirusem w UE z umiarkowanego do wysokiego. Poinformowała o tym przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen. Unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego stwierdził z kolei, że epidemia koronawirusa jest "globalnym wyzwaniem".

Eksperci z Europejskiego Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób zdecydowali o podniesieniu poziomu zagrożenia koronawirusem na terenie UE z umiarkowanego do wysokiego. O tym fakcie poinformowała w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen.

- Innymi słowy wirus nadal się rozprzestrzenia - powiedziała von der Leyen. Szefowa KE poinformowała też, że w Brukseli powstała grupa szybkiego reagowania w unijnym centrum kryzysowym do spraw koronawirusa. Jej celem jest monitorowanie zagrożenia wirusem SARS-CoV-2 w Europie.

Z kolei Janez Lenarczicz, unijny komisarz ds. zarządzania kryzysowego, ponownie zaapelował o jak najściślejszą koordynację działań. - Ta epidemia to globalne wyzwanie. Żadne państwo nie poradzi sobie z tym samo. Musimy współpracować na różnych poziomach - podkreślił Lenarczicz.

Z danych KE wynika, że zakażenie SARS-CoV-2 zostało potwierdzone w 18 unijnych krajach u ponad dwóch tysięcy osób. Do tej pory w UE 38 osób zmarło z powodu choroby wywoływanej koronawirusem - COVID-19.

Coraz większe zagrożenie koronawirusem może zintensyfikować dyskusje na temat powrotu do kontroli granicznych w strefie Schengen. Unijna komisarz do spraw wewnętrznych, Ylva Johansson, poinformowała, że żaden kraj nie złożył wniosku w tej sprawie. 

Koronawirus. Liczba zakażonych to blisko 90 tys. 

W poniedziałek pierwsze przypadki zakażeń odnotowane zostały w Czechach, Indonezji i na Dominikanie. Najwięcej, bo aż 80 tysięcy przypadków wykryto do tej pory w Chinach. Na świecie wirusem SARS-CoV-2 zakażonych jest ponad 88 tys. osób, odnotowano też ponad trzy tysiące zgonów w wyniku COVID-19. Za wyleczonych uznaje się 45 tysięcy pacjentów.

Największym ogniskiem koronawirusa w Europie są Włochy, gdzie potwierdzono prawie 1700 zakażeń i 41 ofiar. W ostatnich godzinach SARS-CoV-2 dotarł na Litwę i Białoruś.

Zobacz wideo Korwin-Mikke: Moja córka mnie pyta, czy nie umrze na koronawirusa
Więcej o: