Watykan. Dziś zostaną ujawnione tajne archiwa Piusa XII z czasów II wojny światowej i Holokaustu

W poniedziałek Watykan otworzy archiwa, które obejmują dokumenty z czasów pontyfikatu papieża Piusa XII, czyli z lat 1939-1958. Archiwa mogą rzucić nowe światło na działania kontrowersyjnego papieża, który oskarżony był m.in. o nieudzielenie pomocy w ratowaniu Żydów podczas trwania II wojny światowej.

Jak podaje CNN papież Franciszek przyspieszył udostępnienie i odtajnienie archiwów Piusa XII, co będzie ważnym głosem w debacie na temat jego pontyfikatu. Zwykle dokumenty te są ujawniane w 70 lat po śmierci danego papieża. - Jesteśmy ogromnie wdzięczni, że papież Franciszek wykonał ten krok - powiedział radca generalny Światowego Kongresu Żydów, Menachem Rosensaft.

 

Watykan - dokumenty z pontyfikatu Piusa XII zostaną odtajnione

Jak podaje ekai.pl odtajnione zostaną nie tylko dokumenty znajdujące się w Watykańskim Archiwum Apostolskim, lecz także te należące do Kongregacji Nauki Wiary oraz innych watykańskich instytucji. Historyków najbardziej interesują dokumenty, które pomogą zrozumieć wpływ Kościoła katolickiego na tworzenie bloku politycznego NATO czy Paktu Warszawskiego oraz działań w sprawie dekolonizacji w Azji i Afryce. Ciekawe mogą być także raporty watykańskiego delegata na temat sytuacji w Niemczech. Historycy mają nadzieję dotrzeć do archiwów, które pozwolą zrozumieć, dlaczego Pius XII na pierwszym konsystorzu po wojnie mianował kardynałami trzech Niemców i czemu Watykan uznał Państwo Izrael dopiero w 1994 roku.

Decyzja dotycząca otwarcia archiwów z pontyfikatu Piusa XII podjęta została już przez papieża Benedykta XVI. Przez dziewięć lat pracownicy archiwów przygotowywali materiały tak, by mogli nad nimi pracować historycy. Spośród ponad dwóch milionów pakietów akt do tej pory udało się zdigitalizować około 1,3 mln dokumentów. W ubiegłym roku papież Franciszek ogłosił, że archiwa będą dostępne od 2 marca 2020 roku.

"Papież Hitlera" - watykaniści mają nadzieję, że dokumenty pozwolą poprawić wizerunek Piusa XII

Bezpośrednio po wojnie Piux XII był chwalony przez światowych przywódców, w tym przez ówczesną premier Izraela - Goldę Meir. Reputacja papieża zaczęła się pogarszać w latach 60., kiedy duchowny został oskarżony o milczenie w sprawie eksterminacji Żydów. Później opublikowane zostały książki krytykujące jego pontyfikat, takie jak "Hitler's Pope" Johna Cornwella czy "Under His Very Windows" Susan Zuccotti.

- On nie milczał. Wszyscy kapłani w Europie Środkowej czynnie działali, by ratować wszystkich ludzi, Żydów także - mówił jeden z głównych archiwistów Watykanu John Ickx.

Zobacz wideo Michał Kamiński o ostrych słowach Putina na temat Polski: Putin nie ma moralnego prawa oceniać historii XX wieku.

Pius XII podczas wojny wielokrotnie nawoływał o pokój, potępił działania Hitlera oraz organizował pomoc humanitarną. Udzielił też azylu dla około 5000 Żydów. Przeciwnicy twierdzą jednak, że nie był to wystarczająco ostry protest przeciwko działaniom hitlerowców i represjom wobec Żydów. W 2007 roku przerwany został proces beatyfikacyjny papieża. Jako główny powód podano konsekwencje, jakie beatyfikacja Piusa XII mogłaby mieć wobec stosunków Watykanu z Izraelem.