Korea Północna znów testowała rakiety. Wystrzeliła dwa pociski w kierunku Japonii

W poniedziałek 2 marca Korea Północna wystrzeliła w stronę Morza Japońskiego dwa wciąż niezidentyfikowane pociski - poinformowało Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Korei Południowej. To pierwsze tego typu próby rakietowe od 28 listopada 2019 roku.

Pociski balistyczne zostały wystrzelone z okolic położonego we wschodniej części kraju miasta Wonsan. Korea Południowa stara się ustalić typ rakiet i trajektorię ich lotu. Rakiety wystrzelono w kierunku Morza Japońskiego. Władze Japonii poinformowały, że nie wykryły żadnego pocisku na swoim terytorium lub terytorium wyłącznej strefy ekonomicznej Japonii, a żadne statki morskie ani samoloty nie zostały uszkodzone.

„Powtarzane przez Koreę Północną wystrzały rakiet balistycznych są poważnym problemem dla społeczności międzynarodowej, w tym Japonii, a rząd będzie nadal gromadzić i analizować informacje oraz monitorować sytuację w celu ochrony życia i mienia ludzi" - napisało w oświadczeniu japońskie Ministerstwo Obrony, które cytuje portal time.com

Zobacz wideo Paweł Kowal:

Korea Północna przeprowadza pierwsze testy od chwili wybuchu epidemii koronawirusa

Dzisiejsze wystrzały to pierwsze północnokoreańskie testy od końca listopada ubiegłego roku. Doszło do nich dwa dni po tym, jak państwowe media Korei Północnej poinformowały, że Kim Dzong Un nadzorował ćwiczenia artyleryjskie mające na celu przetestowanie gotowości bojowej jednostek na wschodzie kraju.

Przypomnijmy, że w 2019 roku Korea Północna przeprowadzała próby rakietowe trzynaście razy. Testowano m.in. wyrzutnie rakiet balistycznych nowego typu. W ostatnich tygodniach, także w związku z zagrożeniem epidemiologicznym, działania północnokoreańskiego wojska zostały ograniczone. Korea Północna twierdzi, że na jej terytorium do tej pory nie wykryto żadnego przypadku zakażenia koronawirusem.

Więcej o: