Koronawirus dotarł do Czech. Trzy osoby zakażone, niedawno wróciły z Włoch

W Czechach odnotowano wystąpienie koronawirusa - od razu trzy przypadki, wszystkie u osób, które niedawno wróciły z Włoch.

W niedzielę 1 marca czeski minister zdrowia Adam Vojtech powiedział dziennikarzom: - Mamy pierwsze trzy przypadki choroby COVID-19 wywołanej przez nowy koronawirus.

Minister podkreślił, że wszyscy pacjenci mają łagodną postać choroby wywołanej wirusem. Dodał, że są izolowani na oddziałach szpitalnych zajmujących się chorobami zakaźnymi.

Zakażeni koronawirusem są dwaj mężczyźni i jedna kobieta, którzy niedawno wrócili z Włoch. Czwarta osoba, kobieta, także została poddana testom.

Czytaj więcej: Pierwsze przypadki śmierci w trzech krajach. Koronawirus dotarł też do Irlandii i Armenii

GIS podsumowuje epidemię koronawirusa

W niedzielę Główny Inspektorat Sanitarny opublikował najnowsze podsumowanie na temat epidemii koronawirusa. Dotychczas na świecie (od 31 grudnia 2019 roku do 1 marca 2020 roku) odnotowano 87 024 potwierdzone przypadki zakażenia koronawirusem. GIS zaznacza, że jak dotąd nie ma w Polsce osób, u których wykrytoby zakażenie koronawirusem.

Zobacz wideo

2 979 osób na świecie zmarło z powodu zakażenia. Najwięcej przypadków śmiertelnych odnotowano w Chinach (2 870), Iranie (43) i Włoszech (29). U pacjentów, u których potwierdzono obecność patogenu, stwierdzono gorączkę, kaszel, duszności, ból mięśni, zmęczenie.

Badania klatki piersiowej wykazały typowe cechy wirusowego zapalenia płuc. Zgodnie z danymi WHO z 12 lutego u 18 procent pacjentów wystąpiła ciężka postać choroby. Wszystkie przypadki pochodziły z obszaru Chin. Źródło infekcji nie jest znane i dlatego zakłada się, że może ono nadal być aktywne i prowadzić do kolejnych przypadków zarażeń.

Jaka jest śmiertelność koronawirusa? W jakiej odległości od osoby zakażonej trzeba stać? Poradnik WHO

Więcej o: