USA. Kolejne przypadki koronawirusa. Nie wiadomo jednak, jak doszło do zakażenia

W USA trzy osoby pochodzące z różnych stanów zakaziły się koronawirusem. Nie wiadomo jednak jak do tego doszło, ponieważ nie miały kontaktu ze sobą ani ludźmi chorymi na COVID-19, a także nie wyjeżdżały w ostatnim czasie za granicę.

Na zachodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych potwierdzono trzy przypadki koronawirusa. Zakażona została uczennica Jackson High School w Everett (stan Waszyngton), przewlekle chora starsza kobieta z północnej Kalifornii oraz pracownik szkoły podstawowej w Portland (stan Oregon). Żadna z osób, u których wykryto 2019-nCoV, nie podróżowała w ostatnim czasie za granicę oraz nie miała kontaktu z zakażonymi osobami i turystami z miejsc występowania wirusa, co potwierdziły władze.

Starsza kobieta pochodzi z hrabstwa Santa Clara. Była hospitalizowana z powodu choroby układu oddechowego. Szkoła w Portland, u której pracownika wykryto patogen, została zamknięta.

"Musimy zacząć podejmować ważne dodatkowe działania"

Kalifornijski departament zdrowia publicznego poinformował w piątek, że stan otrzyma wystarczającą liczbę zestawów z amerykańskich Centrów Kontroli Chorób, aby przebadać na obecność wirusa do 1200 osób dziennie. Dzień wcześniej Gavin Newsom, gubernator Kalifornii, skarżył się federalnym urzędnikom ds. zdrowia, że stan wyczerpał już otrzymane 200 zestawów testowych.

Musimy zacząć podejmować ważne dodatkowe działania, aby przynajmniej spowolnić epidemię tak bardzo, jak to możliwe

- powiedziała dr Sara Cody, dyrektor departamentu zdrowia publicznego hrabstwa Santa Clara.

Jak twierdzi dr James Watt, stanowy epidemiolog z Kalifornii, władze nie obawiają się możliwości swobodnego rozprzestrzeniania się infekcji, ponieważ koronawirus rozprzestrzenia się tylko poprzez „bliski kontakt, przebywanie w odległości sześciu stóp od kogoś przez tak zwany dłuższy czas”.

Wcześniej w Stanach Zjednoczonych stwierdzono zakażenie u trzech osób, które zostały ewakuowane z Wuhan, oraz 14 osób, które wróciły z Chin lub ich małżonków a także 42 amerykańskich pasażerów wycieczkowca Diamond Princess, którzy zostali przewiezieni do baz wojskowych USA w Kalifornii i Teksasie w celu poddania ich kwarantannie.

Zobacz wideo Koronawirus bije w gospodarkę i turystykę. Może zepsuć wakacje i wyhamować gospodarkę
Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
USA. Kolejne przypadki koronawirusa. Nie wiadomo jednak, jak doszło do zakażenia
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl