Incydent nad Oceanem Spokojnym. Amerykańska armia oskarża chiński niszczyciel o użycie lasera

Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych oświadczyła w czwartek, że w zeszłym tygodniu chiński okręt wojenny skierował wiązkę wojskowego lasera w kierunku amerykańskiego samolotu obserwacyjnego Boeing P-8 Poseidon, który leciał nad Oceanem Spokojnym. Amerykanie określili incydent jako "niebezpieczny i nieprofesjonalny".

Wojskowe wiązki laserowe, niekiedy określane "oślepiaczami", emitują potężną wiązkę światła, która może przemierzać duże odległości i być wykorzystywana m.in. do rażenia kokpitów samolotów czy oślepiania pilotów.

Amerykanie oskarżają Chińczyków o skierowanie lasera w kierunku ich samolotu

"Akcja niszczyciela marynarki wojennej Chińskiej Republiki Ludowej była niebezpieczna i nieprofesjonalna" - oświadczyła w czwartek Marynarka Wojenna Stanów Zjednoczonych. "Lasery wojskowe mogą potencjalnie spowodować poważne szkody dla załóg samolotów i marynarzy, jak również systemów okrętowych i powietrznych" - dodały amerykańskie władze.

Funkcjonariusze amerykańskiego resortu obrony poinformowali CNN, że władze wystosują formalny protest dyplomatyczny określany jako démarche.

Incydent ten miał miejsce w związku z ciągłymi napięciami pomiędzy amerykańskimi i chińskimi wojskami. Pentagon wielokrotnie powtarzał, że Chiny stanowią coraz poważniejsze zagrożenie dla bezpieczeństwa regionalnego, twierdząc, że główne chińskie inwestycje w wojsko mają na celu osiągnięcie regionalnej dominacji.

Zobacz wideo >>> Chiny prężą muskuły z okazji 70-lecia komunistycznej władzy:
Więcej o: