Koronawirus. Włochy proszą kraje UE o pomoc. Brakuje maseczek ochronnych

Jeszcze dwa tygodnie temu Włochy pomagały Chinom w walce z koronawirusem i wysłały do tego kraju duże zapasy maseczek i kombinezonów ochronnych. Teraz to one są w potrzebie i proszą państwa Unii Europejskiej o wsparcie.

Włochy poprosiły kraje wspólnoty europejskiej o pomoc w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Komisja Europejska poinformowała, że chodzi o dostawy maseczek ochronnych. Co ciekawe, dwa tygodnie wcześniej, a więc 14 lutego, Włochy wysłały 1,5 tony kombinezonów i masek ochronnych do Chińskiego Czerwonego Krzyża w Pekinie - czytamy w jednym z komunikatów KE

Włochy uruchomiły unijny mechanizm ochrony ludności i za jego pośrednictwem poprosiły kraje członkowskie o pomoc. Kiedy ze strony europejskich rządów spłyną oferty wsparcia, Komisja Europejska we współpracy z centrum reagowania kryzysowego zajmie się koordynacją przekazywania pomocy Włochom.

- Włochy są częścią naszej europejskiej rodziny i zrobimy wszystko, by im pomóc - powiedziała rzeczniczka Komisji, dodając, że Bruksela jest w stałym kontakcie z władzami w Rzymie.

Zobacz wideo Czy polscy turyści z miejsc objętych koronawirusem zostaną ściągnięci do kraju?

Komisja Europejska walczy z koronawirusem "na wszystkich frontach"

24 lutego Komisja Europejska poinformowała, że pracuje przez całą dobę, aby wspierać państwa członkowskie Unii Europejskeij i zintensyfikować międzynarodowe wysiłki na rzecz spowolnienia rozprzestrzeniania się koronawirusa. Ogłosiła także nowy pakiet pomocowy, na który przeznaczy 232 miliony euro. Środki te zostaną przeznaczone w następujący sposób:

  • 114 milionów euro zostanie przekazanych Światowej Organizacji Zdrowia, a w szczególności na globalny plan gotowości i reagowania,
  • 100 milionów euro zostanie przeznaczone na pilne badania związane z diagnostyką, terapią i zapobieganiem i współpracę z przemysłem farmaceutycznym,
  • 15 mln euro zostanie skierowanych do Afryki, w tym m.in. do Instytutu Pasteur w Dakarze w Senegalu na wsparcie takich działań jak szybka diagnoza i nadzór epidemiologiczny.
  • 3 mln euro to kwota przeznaczona na unijny mechanizm ochrony ludności oraz na loty repatriacyjne obywateli UE z Wuhan w Chinach.
Więcej o: