Koronawirus na świecie. Do których krajów dotarł? Gdzie jest najwięcej zakażeń? [MAPA]

Koronawirusem w skali globalnej zakaziło się już ponad 83 tysiące osób. Choć większość przypadków odnotowano w Azji, nowy wirus rozprzestrzenia się także w Europie i dotarł do Afryki, obu Ameryk i Australii. Jak wygląda aktualna mapa koronawirusa na świcie?

Przypomnijmy, że 30 stycznia 2020 r. dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ogłosił, że rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym. Wirus ten dotarł już na niemal wszystkie kontynenty. Wyjątkiem jest Antarktyda. 

Zobacz wideo Koronawirus coraz bliżej Polski

Koronawirus na świecie. Do jakich krajów dotarł wirus z Wuhan?

Największym ogniskiem koronawirusa na świecie w dalszym ciągu są Chiny. W Państwie Środka odnotowano już ponad 78 tysięcy przypadków zakażenia tym wirusem i blisko 3 tys. przypadki zgonów z nim związanych. Kolejnym krajem, w którym jest najwięcej osób zakażonych koronawirusem jest Korea Południowa. Tam zakaziło się ponad 2 tys. osób, z których 12 zmarło. Ostatnie miejsce na tym smutnym podium zajmują Włochy, gdzie odnotowano ponad 600 przypadków zakażenia i 17 zgonów spowodowanych koronawirusem.

Kronawirus na świecieKronawirus na świecie Kronawirus na świecie

Koronawirus dotarł także do: Iranu, Japonii, Singapuru, Hongkongu, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Kuwejtu, Tajlandii, Francji, Bahrajnu, Hiszpanii, Australii, Malezji, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Wietnamu, Wielkiej Brytanii, Kanady, Makau, Szwajcarii, Szwecji, Iraku, Omanu, Izraela, Indii, Filipin, Chorwacji, Austrii, Grecji, Finlandii, Rosji, Pakistanu, Libanu, Afganistanu, Nepalu, Litwy, Kambodży, Gruzji, Irlandii Północnej, Nigerii, Norwegii, Algierii, Belgii, San Marino, Danii, Holandii, Północnej Macedonii, Białorusi, Nowej Zelandii, Brazylii, Rumunii, Estonii, Egiptu i Sri Lanki.

W Polsce nadal nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski mówił jednak, że prędzej czy później dotrze on do naszego kraju, a polska służba zdrowia przygotowuje się na taką ewentualność.

Interaktywną mapę rozprzestrzeniania się koronawirusa na świecie aktualizują naukowcy z instytutu Center for Systems Science and Engineering (CSSE) - jednostki związanej z Johns Hopkins University w Baltimore. Można ją znaleźć TUTAJ

Więcej o: