Wiceprezydentka Iranu zakażona koronawirusem. Jest w dobrym stanie

Liczba zakażonych koronawirusem w Iranie wzrosła do 245, a wśród nich jest też wiceprezydentka kraju Masumeh Ebtekar. Według lekarzy jej przypadek jest niegroźny. Do 26 wzrosła liczba śmiertelnych ofiar koronawirusa w Iranie. To kraj w którym poza Chinami odnotowano najwięcej zgonów w wyniku powikłań.

Kilka dni temu poinformowano, że wśród zakażonych i poddanych kwarantannie w Iranie znalazł się wiceminister zdrowia. Teraz okazało się, że koronawirusa wykryto też u wiceprezydentki do spraw kobiet Masumeh Ebtekar. Kobieta jest w dobrym stanie, a jej objawy są lekkie. Nie wymaga hospitalizacji.

Masumeh Ebtekar jest jedną z 12 wiceprezydentów. W Iranie urząd wiceprezydenta ma rangę polskiego ministra. 

Chamenei: Jeśli Bóg pozwoli, zwyciężymy

Z powodu zagrożenia w większości irańskich prowincji odwołano piątkowe modlitwy, w tym uroczystości w świętych dla szyitów miejscach w Kom, gdzie wykryto pierwszy w Iranie przypadek koronawirusa. Najwyższy przywódca duchowy Iranu ajatollah Ali Chamenei w specjalnym wystąpieniu dziękował lekarzom.

Chcę z całego serca wyrazić wdzięczność naszym szanownym braciom i siostrom, którzy pracują jako lekarze, pielęgniarki oraz pracownicy medyczni. Wasza praca jest bardzo cenna, a jeśli Bóg pozwoli, zwyciężymy.

W Iranie zamknięte są uniwersytety, kina, odwołano też część wydarzeń kulturalnych i sportowych. Iran zakazał wjazdu do kraju osobom podróżującym z Chin.

W pobliskim Kuwejcie odnotowano dotąd 43 przypadki zakażeń koronawirusem. W ostatnich dniach wirus pojawił się też w Afganistanie, Pakistanie, Omanie czy Bahrajnie. Zagrożenie sprawiło też, że Arabia Saudyjska czasowo wstrzymała wszystkie pielgrzymki do Mekki z zagranicy.

Koronawirus w Azji

W Chinach od początku epidemii patogenem zakaziło się prawie 79 000 osób. W ciągu ostatniej doby jednak - 327, co jest najniższą liczbą od 23 stycznia. Do ponad 2000 wzrosła liczba zakażonych w Korei Południowej, gdzie epicentrum zakażeń znajduje się w mieście Daegu. Do południa czasu lokalnego stwierdzono tam 256 nowych przypadków zakażenia patogenem. Ich liczba w czwartek przewyższyła dzienne dane z Chin. Epidemiolodzy zwracają uwagę, że liczba zakażeń na Południu będzie rosła.

Zobacz wideo Koronawirus bije w gospodarkę i turystykę. Może zepsuć wakacje i wyhamować gospodarkę
Więcej o: