Jak niebezpieczny jest koronawirus? W 80 proc. przypadków choroba ma łagodny przebieg

"W 80. procentach przypadków choroba wywoływana przez koronawirusa ma łagodny przebieg. 2 proc. zakażonych umiera" - wynika z oficjalnych danych Światowej Organizacji Zdrowia. Informacje na temat śmiertelności COVID-19 uzyskano na podstawie raportów z Chin, w których szczegółowo opisano ponad 40 tys. przypadków zachorowań.

Dane na temat śmiertelności choroby (COVID-19) wywoływanej przez koronawirusa (SARS-CoV-2) Światowa Organizacja Zdrowia opracowała na podstawie raportów z Chin. Szczegółowo opisano w nich 44 tys. przypadków zachorowań. Wyniki analizy przeprowadzonej przez Organizację przedstawił 17 lutego jej przewodniczący Tedros Adhanom. Wówczas liczba zakażonych w Chinach wynosiła 70,635 - obecnie jest to ponad 93 tys. osób. 

>>> Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?

Zobacz wideo

Jak poinformował Adhanom, u ponad 80 procent pacjentów objawy choroby są łagodne, a chorzy wyzdrowieją. W 14 proc. przypadków wirus powoduje ciężką chorobę, objawiającą się dusznościami i zapaleniem płuc. W ok. 5 proc. przypadków choroba powoduje natomiast stan krytyczny (niewydolność oddechowa i wielonarządowa, wstrząs septyczny).

Według danych WHO z uzyskanych z Chin raportów wynika, że 2 proc. przypadków choroba wywołana koronawirusem powoduje śmierć. Ryzyko w tym przypadku wzrasta z wiekiem zakażonego. 

Analizy przeprowadzone przez stronę chińską i WHO wykazały też, że wśród dzieci stwierdzono relatywnie niewiele przypadków koronawirusa.

Jak niebezpieczny jest koronawirus? Dane WHOJak niebezpieczny jest koronawirus? Dane WHO Gazeta.pl

Koronawirus SARS-CoV-2 przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia to gorączka, kaszel, duszności i bóle mięśni. Istotną rolę w ochronie przed wirusem z Wuhan odgrywa higiena. "Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu" - przypomina Główny Inspektorat Sanitarny

Więcej o: