Popularny włoski talk-show bez publiczności przez koronawirusa. "Sytuacja w studiu jest surrealistyczna"

Ostatnie wydanie popularnego włoskiego talk-show "Che tempo che fa" było pierwszym w historii programu, które odbyło się bez udziału publiczności. Taką decyzję podjęła dyrekcja stacji w związku z rosnącą liczbą zakażeń koronawirusem w kraju.

"Che tempo che fa" to wieczorny talk-show włoskiej telewizji RAI, nadawany na żywo w soboty i niedziele od 2003 roku. W niedzielę 23 lutego wyemitowano jego pierwszy odcinek, który odbył się bez udziału publiczności. Prowadzący program Fabio Fazio stwierdził na antenie, że "sytuacja w studiu jest surrealistyczna".

>>> Czy Polska jest gotowa na koronawirusa?

Zobacz wideo

Koronawirus we Włoszech. Premier Giuseppe Conte zaapelował o zachowanie spokoju

W ostatnią niedzielę w studiu programu "Che tempo che fa" zasiadł tylko prowadzący Fabio Fazio, jego asystentka Filippa Lagerback oraz zaproszony na rozmowę wirusolog Roberto Burioni. Dziesiątki krzeseł dla gości świeciły pustkami. Tematem programu był wzrost liczby zakażeń koronawirusem we Włoszech. Sprawę tę skomentował premier Włoch Giuseppe Conte, który zdalnie połączył się ze studiem. Polityk opowiadał o krokach, które mają zatrzymać szerzenie się wirusa z Wuhan. Szef włoskiego rządu apelował m.in. o zachowanie spokoju i nie robienie zapasów żywności - relacjonuje TVN24.

Przypomnijmy, że we Włoszech potwierdzono 203 przypadki zakażenia koronawirusem, a także cztery zgony nim spowodowane. Większość z zakażonych to osoby znajdujące się na północy kraju - z danych włoskiego ministerstwa zdrowia wynika, że są też przypadki w regionie Lacjum, który jest w centralnej części Włoch. W związku z ogniskami COVID-19 w północnych Włoszech włoski rząd wydał dekret, na mocy którego zakazano wstępu oraz opuszczania 10 gmin w Lombardii oraz jednej gminy w Wenecji Euganejskiej.

Koronawirus na świecie. GIS odradza podróże do kilku krajów

W Polsce w dalszym ciągu nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Główny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin oraz Korei Południowej, Włoch (w szczególności do regionu Lombardia, Wenecja Euganejska, Piemont, Emilia Romania, Lacjum), Iranu, Japonii, Tajlandii, Wietnamu, Singapuru i Tajwanu. 

Koronawirus 2019-nCoV przenosi się drogą kropelkową. Objawy zakażenia to gorączka, kaszel, duszności i bóle mięśni. Istotną rolę w ochronie przed wirusem z Wuhan odgrywa higiena. "Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu" - pisze GIS. 

Więcej o: