Koronawirus. Premier Włoch ogłosił plan awaryjny. W Korei Płd. najwyższy alert sanitarny

- Policja, wojsko i inne służby porządkowe we Włoszech będą egzekwować przestrzeganie specjalnych kroków, podjętych przez rząd w związku z kryzysem sanitarnym, wywołanym przez szerzenie się koronawirusa - zapowiedział premier Giuseppe Conte, który w sobotę wieczorem ogłosił plan awaryjny. Jak do tej pory we Włoszech odnotowano około stu przypadków zakażeń koronawirusem, dwie osoby zmarły w wyniku choroby. Z kolei w Korei Południowej ogłoszono najwyższy alert sanitarny.

We Włoszech w ramach planu walki z koronawirusem poddano kwarantannie kilkanaście miast w północnych regionach Lombardii i Wenecji Euganejskiej. Około 50 tysięcy osób z miast położonych w tych dwóch północnych regionach zostało poproszonych przez władze o pozostanie w domu.

Kwarantanna w północnych Włoszech

Premier Conte powiedział, że wjazd i wyjazd z obszarów dotkniętych epidemią będzie zabroniony, chyba że zostanie wydane specjalne pozwolenie. Wszystkie zajęcia szkolne i sportowe na tych terenach zostały zawieszone, w tym kilka meczów piłki nożnej Serie A, które mają się odbyć w niedzielę. Policja, a w razie potrzeby również siły zbrojne, będą miały uprawnienia do zapewnienia egzekwowania przepisów.

Władze włoskie obawiają się, że wirus wykroczył poza pojedyncze skupiska przypadków w Lombardii i Wenecji Euganejskiej, co utrudnia jego opanowanie. - Zarażalność koronowirusa jest bardzo silna - przyznał szef służby zdrowia Lombardii Giulio Gallera.

Dotychczas we Włoszech wskutek zakażenia koronowirusem zmarły dwie osoby. Pierwszą ofiarą był 78-letni Adriano Trevisan, który zmarł w szpitalu w Padwie. Był właścicielem małej firmy budowlanej. Mężczyzna przebywał w szpitalu około dziesięciu dni.

Druga ofiara to starsza kobieta zamieszkała w Casalpusterlengo (Lombardia, prowincja Lodi). Jak podaje Ansa, kobieta, mająca ponad siedemdziesiąt lat, była osłabiona przez zapalenie płuc.

Zobacz wideo Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?

Korea Południowa: Najwyższy alert sanitarny w związku z epidemią koronawirusa 

Prezydent Korei Południowej Moon Jae-in ogłosił podniesienie alertu sanitarnego do najwyższego, "czerwonego", poziomu. Ma to związek z rosnącą liczbą zakażonych koronawirusem oraz coraz wyższą liczbą ofiar choroby. Do tej pory w Korei z powodu patogenu zmarło pięć osób.

Najwyższy alert sanitarny oznacza, że władze krajowe i samorządowe mają prawo "podejmować bezprecedensowe środki w celu powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa". Prezydent Moon Jae-in powiedział, że władze będą robić wszystko, by zapobiec epidemii i nie będą ograniczane przepisami.

W sumie w Korei zakażonych wirusem z Wuhan jest ponad 550 osób. Amerykański Departament Stanu wydał ostrzeżenie dla turystów podróżujących do Korei Południowej, polecając im zachować najwyższą ostrożność. Według Departamentu Stanu, osoby starsze lub przewlekle chore powinny powstrzymać się od podróży do tego kraju.

Koronawirus rozprzestrzenia się po świecie

Nowy koronawirus pochodzi z chińskiej prowincji Hubei. W Chinach potwierdzono około 76 392 przypadków, w tym 2 348 zgonów. Koronawirus rozprzestrzenił się na 26 krajów, gdzie potwierdzono ponad 1400 przypadków i 11 zgonów. Liczba przypadków niemających wyraźnego związku z Chinami nadal rośnie.

Szef Światowej Organizacji Zdrowia, dr Tedros Adhanom Ghebreyesus, powiedział, że największy niepokój budzą obecnie kraje o słabszych systemach opieki zdrowotnej, szczególnie w Afryce.

Korea Południowa zgłosiła największą liczbę potwierdzonych zakażeń po Chinach i wybuchu epidemii na statku wycieczkowym Diamond Princess zadokowanym w Jokohamie w Japonii, w którym odnotowano ponad 600 przypadków. 

Więcej o: