Na Syberii odnaleziono świetnie zachowane szczątki ptaka. Ten górniczek zwyczajny żył 46 tys. lat temu

Badania wykazały, że odnaleziony w wiecznej zmarzlinie na Syberii ptak to górniczek zwyczajny. Datowanie radiowęglowe wykazało, że żył ok. 46 tys. lat temu. Według naukowców odkrycie jest bezcenne i może pomóc w zrozumieniu, jak fauna reagowała na zmiany klimatu dziesiątki tysięcy lat temu.

Niebywale dobrze zachowane szczątki ptaka odnaleźli poszukiwacze skamieniałości kości słoniowej niedaleko miejscowości Biełaja Góra w północno-wschodniej Syberii. Znalezisko trafiło do naukowców w Szwedzkim Muzeum Historii Naturalnej. Badania prowadzone m.in. przez Nicolasa Dusseksa i Love Daléna trwały około dwóch lat. Analiza genetyczna wykazała, że są to szczątki przedstawiciela rodziny skowronków, a konkretnie górniczek zwyczajny (Eremophila alpestris). Datowanie radiowęglowe wykazało, że żył około 46 tys. lat temu.

Doskonale zachowane szczątki ptaka. Żył ok. 46 tys. lat temu

W rozmowie z CNN Dalén stwierdził, że ptak może być przodkiem dwóch podgatunków skowronka - jednego zamieszkującego tereny północnej Rosji, drugiego z mongolskiego stepu. - To odkrycie wskazuje, że zmiany klimatyczne, które miały miejsce pod koniec ostatniej epoki lodowcowej, doprowadziły do powstania nowych podgatunków - powiedział telewizji naukowiec.

>>> Pożary na Syberii pochłonęły obszar wielkości Belgii

Zobacz wideo

Wyjątkowo dobry stan szczątków tylko częściowo można wytłumaczyć faktem, że przeleżały one w zmarzlinie. Przyczyną mogło być też to, że błoto i brud stopniowo osadzały się na ptaku, a także stabilne podłoże.

Naukowcy badają szczątki także innych zwierząt, m.in. mamutów i wilków. Nicolas Dussex powiedział, że badania takich okazów są "bezcenne", gdyż m.in. pozwalają na odzyskanie DNA lub RNA. To z kolei może otworzyć nowe możliwości badania ewolucji fauny z epoki lodowcowej i zrozumienie jej reakcji na zmiany klimatu dziesiątki lat temu.

Więcej o: