W dwóch krajach potwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa. 2019-nCoV zaatakował też we Włoszech

W ciągu ostatniej doby potwierdzono pierwsze przypadki koronawirusa w Izraelu i Libanie - donosi agencja Reuters. Natomiast we Włoszech stwierdzono pierwsze zakażenia wirusem 2019-nCoV wśród obywateli tego kraju - wcześniej obecność koronawirusa wykryto wśród dwójki chińskich turystów, którzy przelecieli do Italii z Wuhan.

Agencja Reuters informuje o pierwszym przypadku zakażenia koronawirusem w Izraelu. Obecność 2019-nCoV stwierdzono u obywatelki Izraela, która - wraz z 10 innymi osobami - powróciła do kraju po odbyciu 14-dniowej kwarantanny na statku Diamond Princess. Doniesienia agencji potwierdziło izraelskie ministerstwo zdrowia.  

"U jednej z pasażerek wynik na obecność koronawirusa okazał się pozytywny. Będziemy przeprowadzać kolejne badania, by mieć zyskać całkowitą pewność. Pacjentka została objęta kwarantanną. U pozostałych osób, które powróciły do kraju, nie stwierdzono zakażenia" - przekazało izraelskie ministerstwo zdrowia.

Według ustaleń Reutersa pierwszy przypadek koronawirusa wykryto również w Libanie. Źródła agencji twierdzą, że jego obecność stwierdzono o kobiety, która wróciła niedawno z Iranu, gdzie w ostatnich dniach z powodu choroby wywołanej 2019-nCoV zmarły cztery osoby. Minister zdrowia Libanu ma odnieść się do tych informacji w piątek.

>>> Chiny, koronawirus i tajemnice. Co ukrywa Xi Jinping?

Zobacz wideo

Pierwsze przypadki koronawirusa w Izraelu i Libanie. 2019-nCoV stwierdzono też u sześciu Włochów 

Koronawirusa po raz pierwszy potwierdzono też u obywateli Włoch. Wcześniej w tym kraju 2019-nCoV zdiagnozowano u dwójki chińskich turystów z Wuhan.

W czwartek do szpitala w miejscowości Codogno (Lombardia), zgłosił się mężczyzna z podejrzanymi objawami. Wirusa potwierdzono u mężczyzny, jego żony oraz jednego z przyjaciół. Dzień później do szpitala w tej samej miejscowości zgłosiły się kolejne trzy osoby z objawami zakażenia wirusem. Również w ich przypadku testy okazały się pozytywne. 

Władze zaapelowały do mieszkańców miejscowości Castiglione d'Adda i Codogno, aby pozostali w domach. Dotychczas kwarantanną objęto 250 osób.

Koronawirus zabił w Chinach 2236 osób. Tylko w ciągu ostatniej doby stwierdzono 118 zgonów

W ciągu ostatniej doby w Chinach odnotowano 118 śmiertelnych przypadków zakażenia koronawirusem, z czego tylko trzy poza będącą epicentrum zakażeń prowincją Hubei. Liczba osób chorych na COVID-19 wzrosła natomiast prawie o 900 osób. Dzień wcześniej było to o połowę mniej. Chińskie władze ponownie zmieniły bowiem sposób klasyfikacji przypadków zakażeń ujętych w oficjalnych statystykach. Do tej pory zakażonych zostało tam prawie 75 500 osób.

Więcej o: