Gmina spod Paryża zawiesza współpracę z polskim miastem. Znów powodem "strefa wolna od LGBT"

Druga gmina we Francji zdecydowała się zawiesić współpracę ze swoim miastem partnerskim w Polsce, ponieważ podjęło ono uchwałę o "strefie wolnej od LGBT". Chodzi o Nogent-sur-Oise pod Paryżem, która dotychczas współpracowała z Kraśnikiem.

O zawieszeniu partnerstwa z Kraśnikiem zdecydował mer gminy Nogent-sur-Oise - podaje portal Radia TOK FM. Powodem było fakt, że Kraśnik w woj. lubelskim - jak kilkadziesiąt innych samorządów w Polsce - przyjął w ubiegłym roku uchwałę o "strefie wolnej od LGBT".

Gmina jest drugą we Francji, która zdecydowała się na zwieszenie współpracy z polskim partnerem ze względu na "strefy wolne od LGBT". W ubiegłym tygodniu gmina Saint-Jean-de-Braye zerwała partnerstwo z Tuchowem. 

Zobacz wideo: Gawkowski odpowiada, czy Duda chce związków partnerskich

Zobacz wideo

W odpowiedzi na pytania portalu huffingtonpost.fr, leżąca na północ od Paryża gmina Nogent-sur-Oise skomentowała, że uchwała Kraśnika jest "nie do zaakceptowania biorąc pod uwagę wartości tak gminy, jak i republiki". Mer Jean-François Dardenne zapowiedział, że wyśle list do burmistrza Kraśnika, by wyrazić swoje zdziwienie i sprzeciw wobec uchwały. "Zamierzamy wyrazić nasze zaniepokojenie tą ponurą decyzją" -  zapowiedział. 

Do Kraśnika miała przyjechać młodzieżowa drużyna piłkarska, ale na razie plany wyjazdu zostały zawieszone. Władze francuskiej gminy będą czekać na odpowiedź od polskiego partnera i później podejmą decyzję o ewentualnym wypowiedzeniu partnerstwa. 

Francuskie media wysłały pytania o sprawę do innych gmin, które mają samorządy partnerskie w Polsce, można zatem spodziewać się kolejnych podobny decyzji.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Gmina spod Paryża zawiesza współpracę z polskim miastem. Znów powodem "strefa wolna od LGBT"
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl