Koronawirus. Nie żyje dwoje pasażerów statku Diamond Princess zakażonych wirusem

W Japonii zmarło dwoje pasażerów statku wycieczkowego Diamond Princess, którzy zakazili się koronawirusem. Według japońskich władz, to kobieta i mężczyzna w wieku powyżej 80 lat. W środę ewakuowano ze statku ok. 500 pasażerów, u których nie stwierdzono obecności wirusa.

Nie żyje dwoje ponad 80-letnich pasażerów statku wycieczkowego Diamond Princess, który od 3 lutego znajduje się w porcie w japońskim mieście Jokohama. Oboje byli zakażeni koronawirusem. Łącznie obecność wirusa stwierdzono u ponad 620 z 3711 ppasażerów. To największa liczba stwierdzonych przypadków poza Chinami, gdzie koronawirus wystąpił dotychczas u niemal 75 tys. osób.

W środę zakończyła się trwająca od 3 lutego kwarantanna statku. Pokład opuściło ok. 500 osób, które w trakcie kwarantanny nie miały żadnych objawów choroby, a jednocześnie wyniki ich testów na obecność koronawirusa były negatywne. Pasażerowie zostali poproszeni o uważne obserwowanie swojego stanu zdrowia i natychmiastowe zgłaszanie niepokojących symptomów. Swoich obywateli ewakuowały wcześniej ze statku Stany Zjednoczone.

W kabinach pozostali ci podróżni i członkowie załogi, którzy mieli bezpośredni kontakt z zakażonymi koronawirusem, nawet jeśli w ciągu ostatnich dni ich testy na obecność patogenu dawały wynik negatywny.

>>> Zobacz także: Czy Polska jest gotowa na koronawirusa? 

Zobacz wideo

Koronawirus na świecie

Do 2118 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa w Chinach, poza tym krajem zmarło w wyniku zakażenia dziesięć osób. Narodowa Komisja Zdrowia poinformowała o najniższej liczbie nowych zarażeń od prawie miesiąca. W środę wykryto niespełna 400 przypadków zarażenia patogenem.

Zamieszkiwana przez prawie 60 mln osób prowincja Hubei objęta jest kwarantanną. Obowiązkowa dwutygodniowa kwarantanna w warunkach domowych obowiązuje też wszystkie osoby powracające do Pekinu.

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem z Wuhan są podobne do objawów grypy. Pojawiają się wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i kaszel, uczucie wyczerpania, brak apetytu oraz trudności w oddychaniu. Choroba jest niebezpieczna przede wszystkim dla tych, którzy mają zaburzenia odporności, dla osób starszych i dla osób leczonych onkologicznie. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka, możliwe jest też zarażenie się poprzez kontakt ze zwierzętami oraz spożywanie mięsa i owoców.

Więcej o: