Watykan: afera finansowa na kwotę 200 mln euro. Służby weszły do biura i mieszkania księdza

Watykan. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało o przeszukaniu biura i mieszkania byłego szefa kancelarii w Sekretariacie Stanu. Watykański wymiar sprawiedliwości prowadzi śledztwo w sprawie nieprawidłowości przy transakcjach finansowych na kwotę 200 milionów euro.

Jak informuje Vatican News nowym podejrzanym w śledztwie jest ksiądz Alberto Perlasca, były szef kancelarii w Sekretariacie Stanu. Jest to skutek śledztwa, z powodu którego w październiku ubiegłego roku zawieszonych zostało pięciu urzędników Stolicy Apostolskiej.

Śledztwo w sprawie nieprawidłowości finansowych w Watykanie

Podczas przeszukania śledczy skonfiskowali dokumenty i komputery, które znajdowały się zarówno w domu, jak i biurze Alberto Perlasca. 59-latek jest szóstym urzędnikiem podejrzanym w tej sprawie.

Dochodzenie prowadzone przez watykański wymiar sprawiedliwości dotyczy nieprawidłowości przy transakcjach finansowych dotyczących zakupu kamienicy w Londynie na kwotę aż 200 milionów euro. Śledztwo ma wyjaśnić, czy pieniądze przeznaczone na ten cel pochodziły ze świętopietrza, czyli datków przeznaczonych na charytatywną działalność papieża.

>> Marek Lehnert: Przerost wiary prowadził Jana Pawła II do pewnej naiwności >>

Zobacz wideo

Dochodzenie prowadzone jest od jesieni 2019 roku. W jego wyniku zawieszonych zostało już kilku świeckich i duchownych pracowników Sekretariatu Stanu. Zakończenie śledztwa nastąpi najprawdopodobniej w czerwcu.15 lutego papież Franciszek wspomniał o tym dochodzeniu mówiąc o "podejrzanych ruchach finansowych, które są trudne do pogodzenia z naturą i celami Kościoła oraz wprowadzają dezorientację i niepokój we wspólnocie wiernych".

Więcej o: