WHO podaje nowe informacje na temat koronawirusa. "Jest mniej zabójczy, niż SARS czy MERS"

- Wydaje się, że koronawirus 2019-nCoV nie jest tak zabójczy, jak SARS i MERS - przekazał na konferencji prasowej dyrektor generalny WHO. Jak dodał, obecnie liczba nowych przypadków zakażenia spada, ale wciąż "każdy scenariusz jest możliwy".

Dyrektor generalny WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus poinformował podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że dotychczas na świecie potwierdzono 70 548 przypadków zakażenia i 1 770 ofiar śmiertelnych wirusa. Zaznaczył, że na razie liczba nowych przypadków koronawirusa spada, ale nie wiadomo, czy taka prawidłowość się utrzyma. - Każdy scenariusz jest nadal możliwy - stwierdził.

>>> Pocałunek przez szpitalną szybę. Chińska pielęgniarka od dwóch tygodni nie może spotkać się ze swoim chłopakiem:

Zobacz wideo

WHO o epidemii koronawirusa: Wciąż każdy scenariusz jest możliwy

- Wraz z napływem nowych danych z Chin, zaczynamy uzyskiwać coraz jaśniejszy obraz epidemii koronawirusa - powiedział Ghebreyesus, zachęcając wszystkie kraje, by "dzieliły się wszelkimi danymi" dotyczącymi epidemii. - Z naszych ustaleń wynika, że ponad 80 procent pacjentów [zakażonych wirusem - red.] wyzdrowieje. Śmiertelność wynosi dwa procent  - mówił.

W około 14 procentach przypadków zakażeń wirus powoduje ciężkie schorzenia, w tym zapalenie płuc i duszności. U około 5 procent pacjentów choroby spowodowane przez koronawirusa mają krytyczny przebieg. Dochodzi m.in. do niewydolności oddechowej, wstrząsu septycznego i niewydolności wielonarządowej

- podkreślił dyrektor WHO.

Jak dodał, "wydaje się, że nowy koronawirus 2019-nCoV nie jest tak zabójczy jak inne koronawirusy, w tym SARS i MERS". - Wiemy, że ryzyko śmierci wzrasta wraz z wiekiem pacjenta. Stosunkowo niewiele przypadków zakażeń dotyczy dzieci. Potrzebujemy przeprowadzić więcej badań, by dowiedzieć się, dlaczego tak się dzieje - powiedział.

Więcej o: