Irlandia. Sztorm Dennis wyrzucił na brzeg "statek widmo". Pływał bez załogi od dwóch lat

Sztorm Dennis wyrzucił na irlandzkie wybrzeże statek, który od września 2018 roku pływa bez załogi. Ostatni raz widziano go sześć miesięcy temu u wybrzeży Afryki. Lokalne władze apelują do mieszkańców, aby nie zbliżali się do uszkodzonej maszyny.

Statek, który uderzył w skały niedaleko wsi Ballycotton w hrabstwie Cork na południu Irlandii, to 77-metrowy frachtowiec MV Alta. We wrześniu 2018 roku płynął on z Grecji na Haiti, ale został uszkodzony i przez blisko 20 dni dryfował po Oceanie Atlantyckim. Po tym czasie 10-osobowa załoga została uratowana przez amerykańską straż przybrzeżną i od tamtej pory statek pływał sam, poruszany przez fale i wiatr. Ostatni raz widziano go u wybrzeży Afryki w sierpniu 2019 roku - relacjonuje corkbeo.ie.

Zobacz wideo Ciara w Anglii. Rzeka Ouse zalała miasto York. Wiele ulic i budynków znalazło się pod wodą

"Statek widmo" wyrzucony na brzeg Irlandii. Może dojść do wycieku oleju napędowego

Statek MV Alta uderzył w irlandzki brzeg w niedzielne popołudnie, kiedy nad Wyspami Brytyjskimi szalał sztorm Dennis. Straż Przybrzeżna monitoruje sytuację, obawiając się, że może dojść do wycieku oleju napędowego z uszkodzonej maszyny. Rada Hrabstwa Cork opracowuje plan działania. Kiedy pozwolą na to warunki pogodowe, statek zostanie poddany inspekcji, a fachowcy ocenią ryzyko wycieku. Włodarze hrabstwa apelują do mieszkańców, aby trzymali się z daleka od wraku, ponieważ nie wiadomo, w jakim jest on stanie.

Do kogo należy "statek widmo"?

Przed irlandzką Strażą Przybrzeżną stoi jeszcze jedno trudne zadanie. Będzie ona współpracować z agencjami międzynarodowymi, aby ustalić, do kogo należy zbudowany w 1976 roku statek. Jego status nie jest oczywisty, bo w przeszłości był przedmiotem sporu o własność. Niektóre raporty sugerują, że w 2018 roku MV Alta pływał pod banderą panamską, z innych dokumentów wynika z kolei, że został zarejestrowany w Tanzanii - relacjonuje "The Irish Times"

Więcej o: