TSUE wysłucha polskiego rządu i KE ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Wyznaczono termin rozprawy

9 marca w unijnym Trybunale Sprawiedliwości odbędzie się rozprawa w sprawie wniosku Komisji Europejskiej dotyczącego zawieszenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. Podczas wysłuchania przedstawiciele polskiego rządu i Komisji będą mogli zaprezentować swoje racje i na tej podstawie sędziowie Trybunału podejmą decyzję w sprawie tak zwanych środków tymczasowych.

Komisja Europejska skierowała wniosek do Trybunału pod koniec stycznia. Argumentowała, że nie ma gwarancji bezstronności i niezależności Izby Dyscyplinarnej, która składa się wyłącznie z sędziów wybranych przez nową Krajową Radę Sądownictwa, a jej członkowie są powoływani przez polityków.

Polski rząd wczoraj przesłał do Luksemburga na piśmie swoje argumenty. Wskazał, że wniosek o środki tymczasowe jest niedopuszczalny - poinformował rzecznik rządu. "Wnioskowane środki zmierzają do zawieszenia jednej z izb konstytucyjnego organu RP, jakim jest Sąd Najwyższy. Są również rażąco sprzeczne z zasadą nieusuwalności sędziów" - napisał na Twitterze Piotr Mueller.

Wcześniej wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik powiedział, że w odpowiedzi będzie podtrzymana teza, iż organizacja wymiaru sprawiedliwości jest wyłącznym prawem państw członkowskich UE. Michał Wójcik powiedział, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie powinien przychylić się do wniosku Komisji Europejskiej o zastosowanie środków tymczasowych wobec Polski. W ocenie ministerstwa niedopuszczalne jest stosowanie środka zabezpieczającego w sprawie Izby Dyscyplinarnej, ponieważ sprawa jest w toku.

Co grozi Polsce za niewykonanie postanowień TSUE? Prawnik wyjaśnia:

Zobacz wideo