Hiszpania. Prowadziła terapię dla homoseksualistów. Dostała 20 tys. euro grzywny

Psycholożce z Hiszpanii, na którą została nałożona grzywna w wysokości 20 tys. euro za prowadzenie terapii leczącej homoseksualizm, udało się zapłacić karę. Pieniądze otrzymała od m.in. organizacji katolickich. Na początku lutego kobieta wznowiła jednak zajęcia.

W 2019 roku na psycholożkę Elenę Lorenzo władze autonomicznego regionu Madrytu nałożyły grzywnę w wysokości 20 tys. euro za prowadzenie terapii leczącej homoseksualizm. Złamała wówczas tzw. prawo chroniące przed LGBTfobią, które obowiązują w tym regionie Hiszpanii. Kobiecie udało się zapłacić wysoką grzywnę, dzięki pieniądzom, jakie pozyskała od darczyńców zarówno indywidualnych, jak i organizacji społecznych, w tym katolickich.

Na początku lutego stowarzyszenie Arcópoli na rzecz obrony praw i wolności LGBT zaskarżyło nową stronę internetową psycholożki, tłumacząc to tym, że pomimo kary finansowej, ponownie uruchomiła zajęcia. Jak napisała organizacja w oświadczeniu, kobieta "skazana za nielegalne terapie", po tym, jak otrzymała pieniądze z darowizn w internecie, otworzyła nową stronę, aby zaoferować swoje usługi "leczenia" homoseksualizmu. Kurs prowadzony przez psycholożkę nosi nazwę "Droga do heteroseksualności". 

Tego rodzaju inicjatywy są całkowicie zabronione we wspólnocie Madrytu przez prawo integralnej ochrony osób LGBT przed dyskryminacją ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową

- przypomina Arcópoli. Stowarzyszenie apeluje, aby rząd Hiszpanii prawnie zabronił tych terapii za pomocą surowych sankcji, które zniechęcają do ich kontynuowania.

"Homoseksualizm nie jest chorobą i nie potrzebuje lekarstwa. Homofobia - tak"

Jak podaje ABC Madrid, sytuację skomentował również wiceprezydent wspólnoty autonomicznej Madrytu Ignacio Aguado, który stwierdził. że homoseksualizm "nie jest chorobą i dlatego nie potrzebuje lekarstwa", ale homofobia już tak. Polityk podkreślił również potrzebę dalszej pracy w celu powstrzymania nienawiści.

Zobacz wideo Czym jest edukacja seksualna?
Więcej o: