Po orkanie Ciara nad Europę nadciąga kolejny sztorm. Dennis uderzy w najbliższy weekend

Meteorolodzy prognozują, że już w najbliższy weekend w Wielką Brytanię i Irlandię uderzy sztorm Dennis. Choć nie będzie tak ekstremalny jak Ciara, przyniesie ze sobą silny wiatr i dalsze opady deszczu.

Przed sztormem Dennis ostrzega narodowy serwis meteorologiczny Wielkiej Brytanii Met Office. Z przewidywań meteorologów wynika, że sztorm Dennis będzie rozwijał się na północnym Atlantyku, a następnie będzie kierował się na wschód w kierunku Wielkiej Brytanii i Irlandii, a w sobotę na północ, w kierunku Szkocji. Met Office wydało ostrzeżenia meteorologiczne przed wiatrem i deszczem, aby mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa mogli przygotować się na trudne warunki pogodowe, które będą odczuwalne już w piątek. 

>>> Ciara w Anglii. Rzeka Ouse zalała miasto York. Wiele ulic i budynków znalazło się pod wodą

Zobacz wideo

Sztorm Dennis nadciąga. Może spowodować powodzie i utrudnienia w transporcie

Główny meteorolog w Met Office Steve Ramsdale powiedział, że obecnie nie spodziewa się, że sztorm Dennis będzie tak dotkliwy jak sztorm Ciara. Mimo to zalecił, aby śledzić ostrzeżenia pogodowe wydawane przez synoptyków.

Ostrzeżenia meteorologiczne dla Wielkiej Brytanii na sobotę 15 lutegoOstrzeżenia meteorologiczne dla Wielkiej Brytanii na sobotę 15 lutego Fot. Met Office (metoffice.gov.uk)

W weekend podmuchy wiatru w Wielkiej Brytanii mogą osiągnąć prędkość do 100 km/h. Tak silny wiatr będzie odczuwalny nie tylko na terenach przybrzeżnych, ale także na niektórych obszarach śródlądowych, w szczególności na wzgórzach. Met Office podkreśla, że wichurze będzie towarzyszył deszcz, który może powodować powodzie. Meteorolodzy spodziewają się także, że sztorm Dennis przyniesie szereg utrudnień, w tym opóźnienia w transporcie, uszkodzenia linii energetycznych i wysokie fale. 

Więcej o: