Na pogodę wpływ ma niecodzienny układ ciśnienia w Europie. Różnica to prawie 100 hPa

W Polsce zmiana powody spowodowana jest huraganem Ciara, który nadciągnął z północnej i zachodniej Europy. Poza silnym wiatrem, opadami deszczu i śniegu oraz całkiem wysokimi jak na luty temperaturami, musimy spodziewać się także dużej różnicy ciśnienia atmosferycznego.

Jak informuje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski za nagłą zmianę pogody i silny wiatr w Europie odpowiada m.in. układ niskiego ciśnienia, który znajduje się nad Europą. Różnica pomiędzy dwoma ośrodkami ciśnienia wynosi prawie 100 hektopaskali. Na południu kontynentu znajduje się wyż, który w swoim centrum ma 1035 hPa. Nad Norwegią z kolei ciśnienie spadło do 940 hPa. - Mamy taki układ, który gwarantuje fatalną pogodę - powiedział synoptyk.

Duża różnica ciśnienia między północną i południową Europą: wynosi prawie 100 hPa

Większość Europy znajduje się pod wpływem rozległej i głębokiej zatoki niżowej, a na południu kontynentu znajduje się duży gradient baryczny wyżu. Różnica ciśnienia wynosząca prawie 100 hPa w obszarze tego samego kontynentu sprzyja występowaniu silnego i porywistego wiatru. W samej Polsce różnice ciśnienia między północnym-zachodem, a południowym-wschodem wyniosą ponad 30 hPa.

Osoby, które są wrażliwe na warunki pogodowe, mogą silniej odczuwać zmiany ciśnienia atmosferycznego. Na samopoczucie wpływa zwłaszcza niskie ciśnienie atmosferyczne, które może prowadzić do zmian ciśnienia krwi. Dodatkowo pojawić się mogą bóle i zawroty głowy czy bóle stawów. Objawy mogą odczuwać zwłaszcza osoby starsze, chorujące na nadciśnienie, miażdżycę oraz inne choroby kardiologiczne. 

W poniedziałek w całej Polsce przewidywane są duże zachmurzenia, lokalnie będą występować intensywne opady deszczu oraz deszczu ze śniegiem. W górach przyrost pokrywy śnieżnej wyniesie około 10 cm. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia przed silnym wiatrem.

Więcej o:
Weź udział w dyskusji:
Na pogodę wpływ ma niecodzienny układ ciśnienia w Europie. Różnica to prawie 100 hPa
Aby skomentować ten i inne artykuły zapraszamy na forum.gazeta.pl