Oscary 2020. "Parasite" triumfuje i zdobywa nagrodę za najlepszy film. "Boże Ciało" bez statuetki

Oscary 2020. Film "Parasite" zdobył nagrodę za najlepszy film, która jest uznawana za najważniejszą podczas gali. Południowokoreańska produkcja zgarnęła także trzy inne statuetki - za najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszy film międzynarodowy (w tej kategorii pokonał m.in. polskie "Boże Ciało") i najlepszą reżyserię.

"Parasite" triumfował na tegorocznej gali Oscarów. Zdobył nagrodę za najlepszy film, będąc dwunastym w historii zagranicznym filmem nominowanym w tej kategorii. Południowokoreańska produkcja rywalizowała o tytuł "najlepszego filmu" z: "Le Mans '66", "Irlandczyk", "Jojo Rabbit", "Joker", "Małe kobietki", "Historia małżeńska", "1917", "Pewnego razu... w Hollywood".

Oscary 2020. "Parasite" triumfuje, "Boże Ciało" bez statuetki 

Wyreżyserowany przez Bong Joon Ho "Parasite" zgarnął łącznie cztery statuetki - za najlepszy scenariusz oryginalny, najlepszą reżyserię, najlepszy film oraz najlepszy film międzynarodowy. W ostatniej kategorii pokonał m.in. polskie "Boże Ciało" w reżyserii Jana Komasy.  Zdobywając nagrodę za najlepszy film, "Parasite" stał się tym samym pierwszym w historii filmem nieanglojęzycznym, który zdobył nagrodę w tej kategorii.

"Parasite" opowiada o losach ubogiej rodziny Kimów mieszkającej w koreańskich slumsach. Wykorzystując swój spryt, jej członkowie postanawiają nająć się do pracy w bogatej rodzinie Parków. Po jakimś czasie sytuacja wymyka się jednak spod kontroli, a wydarzenia przybierają niespodziewany obrót.

Czytaj więcej: "Parasite" - co się stanie, kiedy "podludzie" spotkają "panów"? To skok na bungee - bez liny

Więcej o: