Francja. Stan alarmowy w kilku regionach. Do kraju zbliża się orkan Ciara

W trzydziestu siedmiu departamentach na północy Francji oraz w Alzacji wprowadzono stan alarmowy. Ma tamtędy przejść orkan Ciara. Z wiatrem zmagają się również Brytyjczycy. W kraju odwołano lotów.
Zobacz wideo

Według meteorologów, wiatr może osiągnąć prędkość do stu czterdziestu kilometrów na godzinę. Najbardziej narażone są północne rejony Francji, przede wszystkim Bretania, Normandia, okolice Lille, Alzacja i Lotaryngia na wschodzie. Alarm wprowadzono też w Owernii w centrum kraju.

W Paryżu dają się odczuć mocne porywy wiatru. Stąd zalecenia, aby zrezygnować ze spacerów w parkach i w lasach/ Przedstawiciel Instytutu Meteorologii wyjaśnia, że wiatr będzie wiał dłużej niż normalne wichury o tej porze rok.. Dlatego może wyrządzić poważne szkody.

Francuskie Ministerstwo Spraw Wewnętrznych ostrzega też przed wysoką falą morską w rejonach przybrzeżnych i apeluje, aby w miarę możliwości pozostać w domach. Jazda po drogach, szczególnie w terenach zalesionych, wiąże się bowiem z poważnym niebezpieczeństwem.

Wielka Brytania. Ostrzeżenia powodziowe i odwołane loty

Orkan Ciara zbliża się również do Wielkiej Brytanii, gdzie od wielu godzin pada ulewny deszcz i wieje bardzo siny wiatr. Warunki pogodowe doprowadziły do dużych utrudnień w transporcie.. 

Linie lotnicze odwołały dziesiątki lotów, kilka firm kolejowych wezwało pasażerów do rezygnacji z podróży. Pasażerowie promowi również spotykają się z opóźnieniami i odwołaniami rejsów, kierowcy zostali wezwani do zachowania szczególnej ostrożności.

W Wielkiej Brytanii wydano już ponad 150 ostrzeżeń powodziowych. Spodziewane są podmuchy wiatru o prędkości dochodzącej nawet do 145 kilometrów na godzinę.

Czytaj więcej na temat orkanu Ciara:

- IMGW rozszerza ostrzeżenia przed silnym wiatrem na cały kraj

- Wielka Brytania. Ciara utrudnia loty. Samoloty krążą nad lotniskami

- Nadciąga sztorm Ciara. Załamanie pogody możliwe też w Polsce

Więcej o: