Drewniana studnia przetrwała pod wodą 7 tysięcy lat. Skarb z Czech to najstarsza taka struktura na świecie

Odkryta przez czeskich archeologów studnia jest najstarszą drewnianą strukturą na świecie, której wiek określono za pomocą dendrochronologii. "Studnia zachowała się tylko dlatego, że przez stulecia znajdowała się pod wodą" - wyjaśniał jeden z ekspertów.

Studnię odkryto w 2018 roku, w Ostrovie, w regionie czeskich Pardubic. W kolejnym roku o jej konserwacji informował uniwersytet w Pardubicach. Teraz eksperci opublikowali wyniki swoich badań w marcowej edycji Journal of Archaeological Science, o czym pisze CNN.

Najstarsza drewniana konstrukcja na świecie

Studnia miała zostać wybudowana w latach 5256-55 przed naszą erą. Naukowcy ustalili te daty, badając słoje drewna dębowego, z którego powstała. Metoda ta nazywana jest dendrochronologią, a czeska studnia z okresu neolitu jest według badaczy najstarszą drewnianą konstrukcją na świecie, której wiek określono w ten sposób.

Studnię wykopano w czasie budowy autostrady w okolicach Ostrova. Ma kwadratową podstawę o boku długości 80 cm i 140 cm wysokości. Jest świetnie zachowana, stąd możliwe było zastosowanie dendrochronologii.

>>>Niecodzienne znalezisko w samym centrum miasta. Ma ponad 500 lat. Zobaczyliśmy je z bliska:

Zobacz wideo

Wysokie umiejętności cieśli z neolitu

Konstrukcja składa się z czterech narożnych słupków z rowkami, w które wstawiono deski. "Ten rodzaj konstrukcji pokazuje zaawansowaną wiedzę techniczną" - piszą naukowcy. To dowodzi, że ludzie z wczesnej epoki neolitu byli wykwalifikowanymi cieślami. Eksperci podkreślają, że umiejętności prehistorycznych budowniczych, którzy mieli do dyspozycji jedynie bardzo proste narzędzia z kamienia, kości, rogów czy drewna.

"Studnia zachowała się tylko dlatego, że przez stulecia znajdowała się pod wodą.Teraz nie możemy pozwolić jej wyschnąć, inaczej zostanie zniszczona" - mówił Karol Bayer z uniwersytetu w Pardubicach, cytowany w informacji prasowej z ubiegłego roku.

Jak wyjaśnia CNN, badacze pracują teraz procesem konserwacji studni, by utrzymać ją w obecnym świetnym stanie. Do wzmacniania wykorzystują na przykład cukier. To trzecia studnia z okresu neolitu, jaką odkryto w Czechach w ostatnich czterech latach.

Więcej o: