Szkocja. Minister finansów złożył dymisję po ujawnieniu wiadomości wysyłanych do 16-latka

Szkocki minister finansów podał się do dymisji po tym, jak media ujawniły wiadomości skierowane do 16-letniego chłopca. Derek Mackay wysyłał do nastolatka setki wiadomości, w których pisał, że jest "ładny" i "słodki".
Zobacz wideo

Derek Mackay w ciągu sześciu miesięcy napisał 16-latkowi na Instagramie i Facebooku 270 wiadomości. Jak podaje BBC, pisał w nich m.in., że chłopiec jest "uroczy"

Minister finansów przez pół roku wysłał prawie 300 wiadomości do 16-latka

"Myślę, że jesteś naprawdę słodki", "Dobrze ci w nowej fryzurze" - takie wiadomości 16-latek otrzymywał przez pół roku. Według brytyjskich mediów, polityk kilkukrotnie upewniał się, czy zmowy pozostaną między nimi. Mężczyzna zaprosił też chłopca na kolację i mecz rugby. - Był wytrwały i próbował mnie przekonać do spotkania, ale cały czas wymyślałem sobie głupie wymówki, żeby nie iść - powiedział chłopak w rozmowie ze szkockim wydaniem "The Sun".

16-latek zaczął je ignorować wiadomości od momentu, gdy zaczęły spływać do niego lawinowo. W końcu opowiedział o tym swoim rodzicom. Kiedy sprawa trafiła do mediów, Mackay podał się do dymisji oraz wydał oświadczenie:

Biorę pełną odpowiedzialność za swoje czyny. Zachowałem się głupio i jest mi naprawdę przykro. Bezwarunkowo przepraszam tę osobę i jej rodzinę. Rozmawiałem wczoraj wieczorem z pierwszą minister, złożyłem rezygnację ze skutkiem natychmiastowym. Służba w rządzie była ogromnym przywilejem i przykro mi, że zawiodłem swoich kolegów i zwolenników.

Politycy szkockiego parlamentu oskarżają byłego już ministra finansów o uwodzenie nastolatka. - Derek Mackay dziś rano opisał swoje zachowanie jako głupie. Ale takie działania wobec ucznia są nie tylko głupie, są nadużyciem władzy, zachował się jak drapieżca - powiedział lider szkockiej Partii Pracy Richard Leonard.

Jak podaje "The Guardian", Derek Mackay był jednym z najważniejszych polityków proniepodległościowej Szkockiej Partii Narodowej i przez wielu postrzegany był jako następca Nicoli Sturgeon na stanowisku lidera tego ugrupowania. W szkockim parlamencie zasiada od 2011 roku, a ministrem finansów był od 2016 roku. Derek Mackay prywatnie jest ojcem dwóch synów. Po 12 latach małżeństwa rozstał się z żoną, ujawnił, że jest gejem i zamieszkał ze swoim partnerem w Glasgow

Więcej o: