Donald Trump uniewinniony. Senat odrzucił oba artykuły impeachmentu. Mitt Romney się wyłamał

Amerykański Senat uniewinnił prezydenta Donalda Trumpa od obu zarzutów w ramach procedury impeachmentu. Trudno było oczekiwać innego wyniku - Republikanie, czyli partia, z ramienia której prezydent startował w wyborach, ma większość w izbie wyższej Kongresu USA. Zaskoczył za to Mitt Romney.

To już oficjalnie koniec z procedurą impeachmentu w USA. Senatorowie w dwóch głosowaniach odrzucili oba zarzuty, jakie Donaldowi Trumpowi postawiła Izba Reprezentantów (zdominowana przez przedstawicieli Partii Demokratycznej).

Donald Trump uniewinniony w głosowaniu ws. impeachmentu

W przypadku pierwszego, dotyczącego nadużycia władzy, przeciwko oskarżeniu prezydenta było 52 senatorów na 100, za oskarżeniem było 48. Co ciekawe, jeden republikanin, Mitt Romney, stanął po stronie Demokratów i zagłosował za skazaniem Trumpa. Żaden z przedstawicieli Partii Demokratycznej nie głosował za uniewinnieniem prezydenta.

W drugim głosowaniu, w przypadku utrudniania parlamentarnego śledztwa, za uniewinnieniem Trumpa zagłosowało 53 senatorów - w tym Mitt Romney - a za uznaniem za winnego 47. By skazać prezydenta w ramach procedury impeachmentu potrzebnych było 67 głosów.

Ukraina w tle

Procedura impeachmentu zaczęła się po tym, jak we wrześniu ubiegłego roku na jaw wyszedł stenogram rozmowy prezydenta USA z nowo wybranym prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Partia Demokratyczna zarzuca Donaldowi Trumpowi, że próbował wymusić na władzach Ukrainy śledztwo przeciwko Joe Bidenowi, swojemu rywalowi politycznemu, i jego synowi, wstrzymując pomoc militarną dla tego kraju w wysokości 400 mln dolarów. Zarówno Trump, jak i jego obrońcy, odrzucali te zarzuty. Według Demokratów Trump miał też utrudniać dostęp do dokumentów i świadków w procesie badania sprawy w Izbie Reprezentantów.

>>>O co chodziło z impeachmentem? Zobacz wyjaśnienie:

Zobacz wideo
Więcej o: