Rosja. Kreml nie wysłał jeszcze zaproszenia do władz Polski na obchody zakończenia II Wojny Światowej

9 maja Moskwa będzie obchodzić 75. rocznicę zakończenia II wojny światowej. Na uroczystości związane z Dniem Zwycięstwa Kreml zaprosił m.in. prezydenta USA Donalda Trumpa i prezydenta Francji Emmanuela Macrona. Do władz Polski w dalszym ciągu nie wysłano zaproszenia.

O tym, że do polskich władz wciąż nie wysłano zaproszeń na obchody Dnia Zwycięstwa w Moskwie, poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

- Zaproszenie do władz Polski nie zostało jeszcze przekazane. W tej chwili kwestia ta nie znalazła się w porządku obrad - powiedział Pieskow, którego słowa cytuje rosyjska agencja informacyjna TASS

Rosyjskie media przypominają, że 28 stycznia Dmitrij Pieskow poinformował dziennikarzy, że zaproszenia na Dzień Zwycięstwa zostały wysłane do światowych przywódców "dawno temu". Rzecznik Kremla mówił wówczas, że Moskwa nie opublikowała listy gości wysokiej rangi, ponieważ w dalszym ciągu czeka na odpowiedzi na zaproszenia.

>>> Michał Kamiński o ostrych słowach Putina na temat Polski

Zobacz wideo

Dzień Zwycięstwa w Moskwie bez polityków z Polski? Trump i Macron zostali zaproszeni w ubiegłym roku

Zbliżające się obchody Dnia Zwycięstwa związane z 75. rocznicą zakończenia II wojny światowej będą miały uroczysty charakter. Prezydent Rosji Władimir Putin zaprosił na nie m.in. prezydenta USA Donalda Trumpa. Miało to miejsce w listopadzie ubiegłego roku. Zaproszenie na wydarzenie otrzymał także prezydent Francji Emmanuel Macron. O tym, że francuski przywódca je przyjął i przyjedzie do Moskwy na uroczystości organizowane 9 maja agencja TASS informowała już w lipcu 2019 roku. 

Przypomnijmy, że relacje na linii Warszawa-Moskwa pogorszyły się pod koniec ubiegłego roku. Między Polską a Rosją wywiązał się spór związany właśnie z II wojną światową. Władimir Putin mówił wówczas m.in., że Polska "wzięła udział w rozbiorze Czechosłowacji". Umniejszał także rolę paktu Ribbentrop-Mołotow i przypisywał Polsce współodpowiedzialność za wywołanie II wojny światowej. W odpowiedzi władze naszego kraju zarzuciły Rosji manipulację i próbę zafałszowania historii. Wypowiedzi Putina na temat paktu Ribbentrop-Mołotow potępił Parlament Europejski.

Więcej o: