USA. Zamieszanie podczas prawyborów Demokratów. Partia dementuje doniesienia o ataku hakerów

W amerykańskim stanie Iowa doszło do pierwszego starcia Demokratów w prawyborach prezydenckich. Po wielu godzinach od zakończenia głosowania pełne rezultaty nie są jednak znane. Komisja wyborcza poinformowała, że przyczyną opóźnienia jest "niespójność wyników".

W szkołach, kościołach, bibliotekach i remizach zbierali się zwolennicy partii demokratycznej ze stanu Iowa by wyłonić swojego kandydata, który jesienią zmierzy się z Donaldem Trumpem. Na zwycięstwo liczył tam popierany przez młodych, lewicowych wyborców senator Bernie Sanders, który ostatnio piął się w górę w sondażach. Wśród faworytów wymieniano także burmistrza South Bent w Indianie Peta Buttigega, senatorkę Elizabeth Waren oraz byłego wiceprezydenta Joe Bidena.

Po wielu godzinach od zakończenia głosowania nie było jednak ani zwycięzców ani przegranych. Stanowy komitet Partii Demokratycznej jako powód podał nowe zasady raportowania wyników, niespójność części danych oraz troskę o ich dokładność. Jednocześnie zdementowano informacje o rzekomym ataku hackerów.

Z cząstkowych rezultatów wynika jednak, że w Iowa dobrze wypadł Pete Buttigieg. Jest on umiarkowanym politykiem, który jako 38-letni kandydat przedstawia się jako alternatywa dla swoich starszych, ponad siedemdziesięcioletnich rywali. Buttigieg sam de facto zadeklarował, że wygrał prawybory. "Dziś Iowa wybrało nową drogę" - napisał na Twitterze. 

W związku z awarią aplikacji do liczenia głosów kandydaci biorą też pod uwagę własne dane. Na podstawie wewnętrznych wyników z około 40 proc. okręgów swoje zwycięstwo - z wynikiem niemal 30 proc. głosów - ogłosił Bernie Sanders. Według tych danych za Sandersem znalazł się Pete Buttigieg z niemal 25- procentowym poparciem, Elizabeth Warren z poparciem około 21 proc. i Joe Biden z nieco ponad 12 procentami głosów. 

wyniki Iowawyniki Iowa Materiały prasowe

Po stronie Republikanów prawybory były tylko formalnością. Wygrał je urzędujący prezydent Donald Trump.

Oko na świat. Konflikty USA - Iran a ceny ropy naftowej

Zobacz wideo
Więcej o: