Koronawirus. Watykan wysłał do Chin tysiące maseczek higienicznych

Ok. 600-700 tysięcy maseczek zostało wysłanych z Watykanu do Chin od 27 stycznia - podaje chiński portal "Global Times". Maseczki sfinansowano z pieniędzy Stolicy Apostolskiej i chińskich grup chrześcijańskich działających we Włoszech. W akcję wysyłania darów do Chin zaangażowany był m.in. polski kardynał Konrad Krajewski, który pełni funkcję papieskiego jałmużnika.

Z Watykanu od 27 stycznia wysłano do Chin między 600 a 700 tysięcy maseczek higienicznych - podaje portal "Global Times". Jednym z inicjatorów akcji jest polski kardynał Konrad Krajewski, który pełni w Watykanie funkcję papieskiego jałmużnika.

W zbieranie maseczek zaangażowana była apteka watykańska. Za maseczki zapłaciła Stolica Apostolska wraz z chińskimi grupami chrześcijańskimi we Włoszech. Darmowy transport zapewniły chińskie linie lotnicze China Southern Airlines.

>>>> Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki

Zobacz wideo

Koronawirus. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych

Z powodu zakażenia koronawirusem zmarło już 361 osób, zakażonych jest już ponad 17 tysięcy osób. Większość chorych to mieszkańcy objętej zakazem wyjazdów prowincji Hubei w Chinach, gdzie wykryto pierwsze ognisko patogenu.

W Europie przypadki koronawirusa potwierdzono dotychczas m.in. w Wielkiej Brytanii, Finlandii, Francji, Niemczech, we Włoszech, Hiszpanii, Szwecji i Rosji. Na świecie wirusa potwierdzono między innymi w Tajlandii, Hongkongu, Japonii, Singapurze, Australii, Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie.

W Polsce dotychczas nie potwierdzono zakażenia tym wirusem.

Pierwsze objawy zakażenia koronawirusem z Wuhan są podobne do objawów grypy. Pojawiają się wysoka gorączka, ból głowy, ból gardła i kaszel, uczucie wyczerpania, brak apetytu oraz trudności w oddychaniu. Choroba jest niebezpieczna przede wszystkim dla tych, którzy mają zaburzenia odporności, dla osób starszych, dla osób leczonych onkologicznie. Wirus przenosi się z człowieka na człowieka, możliwe jest też zakażenie się poprzez kontakt ze zwierzętami oraz spożywanie mięsa i owoców.

Koronawirus. Czytaj także:

Siedem rzeczy, które trzeba wiedzieć o nowym koronawirusie z Chin >>>

Czy maska ochroni nas przed koronawirusem? Eksperci wyjaśniają >>>

Jak długo zajmie naukowcom stworzenie szczepionki na wirusa z Wuhan? >>>

Jak się chronić przed koronawirusem? Należy często myć ręce mydłem >>>

Więcej o: