Rosja reaguje ws. koronawirusa. Zarażeni obcokrajowcy będą mogli być deportowani

Rosja wpisała koronawirusa na listę chorób niebezpiecznych, tym samym otwierając sobie furtkę na jeszcze bardziej restrykcyjne "radzenie sobie" z ewentualną epidemią. Jak zapowiedział premier Michaił Miszustin, obcokrajowcy zarażeni koronawirusem mogliby być deportowani.

W poniedziałek Rosja zdecydowała o zawieszeniu wszystkich połączeń kolejowych z Chinami, a także zamknęła lądowe przejścia graniczne. Wszystko przez epidemię koronawirusa z Wuhan, która na razie nie spowalnia, a pojawiają się kolejne doniesienia o zainfekowanych nim osobach. Łącznie zarażonych jest już blisko 17 tys. Z powodu koronawirusa zmarło już 361 osób. W Rosji jak dotąd odnotowano dwa przypadki zarażenia tym patogenem.

Już w ubiegłym tygodniu rosyjski rząd ograniczył ruch między Rosją i Chinami. Początkowo pozwolono na przekraczanie granicy lądowej samochodami obywatelom obu państw, którzy w związku z trudną sytuacją zdecydowali się wrócić do domów. Teraz, po zaostrzeniu podejścia Moskwy, przejścia dla samochodów mogą przekraczać tylko auta zgłoszone w ramach akcji ewakuacyjnej.

W przewiezieniu do kraju Rosjan, którzy czasowo przebywają w Chinach, bierze udział rosyjska armia. Resort oddał do dyspozycji sztabu antykryzysowego samoloty i autobusy.

>>> Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki:

Zobacz wideo

Premier Rosji: Będziemy deportowali zarażonych koronawirusem

Na tym Federacja Rosyjska nie poprzestała. Jak przekazała rosyjska agencja TASS, zostaną wprowadzone kolejne środki ostrożności. Poinformował o nich nowy premier kraju Michaił Miszustin, który zapewniał opinię publiczną, że sytuacja jest pod kontrolą i wprowadzono wszystkie potrzebne środki ostrożności.

Miszustin przekazał, że koronawirus został wpisany na listę chorób niebezpiecznych, a ta decyzja niesie za sobą kolejne możliwości służbom.

To pozwoli na deportowanie obywateli innych państw, którzy byliby zarażeni koronawirusem. Pozwoli też na wprowadzenie wyjątkowych, restrykcyjnych środków bezpieczeństwa, włączając w to izolację i kwarantannę

- mówił Michaił Miszustin. TASS opisuje, że zgodnie z procedurami do deportacji obcokrajowca może dojść wtedy, gdy jego stan zdrowia może stanowić zagrożenie dla zdrowia publicznego. Decyzja może być odwołana, jeżeli obcokrajowiec odmówi leczenia w Rosji, ale sam opuści kraj.