Koronawirus. Rosja odcina się od Chin. Wstrzymuje wszystkie połączenia kolejowe

Od północy Rosja wstrzymała wszystkie pasażerskie połączenia kolejowe z Chinami. W obawie przed koronawirusem Moskwa ograniczyła też połączenia lotnicze, które wykonuje obecnie tylko Aerofłot.
Zobacz wideo

Jak podaje Reuters, w ubiegłym tygodniu w Rosji zdiagnozowane zostały pierwsze dwa przypadki zakażenia koronawirusem. Są to obywatele Chin, którzy przebywali na wycieczce w syberyjskim mieście Tiumeń i w Kraju Zabajaklaskim. Według aktualnych informacji ich stan jest stabilny.

Koleje Rosyjskie wstrzymały do odwołania połączenia z Chinami

Koleje Rosyjskie poinformowały o całkowitym zawieszeniu pociągów pasażerskich do Chin, które obowiązuje od poniedziałku 3 lutego. Zakaz obowiązuje zarówno rosyjskich, jak i chińskich przewoźników i dotyczy tras między Moskwą i Pekinem oraz miejscowością Czyty w Kraju Zabajkalskim oraz stolicą Chin.

Jak donosi rosyjska agencja informacyjna RIA, ostatni pociąg z Pekinu do Moskwy przyjechał do Rosji pusty, ponieważ wszyscy pasażerowie zostali wyproszeni z pociągu na granicy rosyjsko-chińskiej. Wszyscy pasażerowie byli obywatelami Chin.

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, Rosja zamknęła granicę z Chinami oraz wstrzymała wydawanie wiz pracowniczych obywatelom Chin. Zawieszony został także bezwizowy ruch dla chińskich grup turystycznych. Większość połączeń z Rosji do tego kraju została odwołana, z wyjątkiem bezpośrednich tras do Pekinu, Hongkongu, Szanghaju i Kantonu, które obsługiwane są przez Aerofłot.

Dodatkowo Rosja planuje ewakuować swoich obywateli z Wuhan i Hubei. Wicepremier Tatiana Golikowa powiedziała, że ewakuacja obejmie ponad 600 Rosjan. Akcja, w której udział weźmie rosyjska armia, rozpocznie się w poniedziałek. Każda z ewakuowanych osób zostanie poddana 14-dniowej kwarantannie.

Więcej o: