Koronawirus w Chinach. Tak w zaledwie 10 dni wybudowano szpital dla tysiąca pacjentów [WIDEO]

W Chinach, w ekspresowym tempie, zakończyła się budowa szpitala, który jest w stanie pomieścić tysiąc pacjentów. Placówka została wybudowana w 10 dni i jest przeznaczona specjalnie do walki z koronawirusem w Wuhan.

Według chińskich mediów państwowych budowa szpitala Huoshenshan rozpoczęła się w czwartek 23 stycznia i zakończyła się w niedzielę 2 lutego. Placówka przekazana została do kontroli, którą przeprowadzi personel medyczny i sanepid. Przyjęcia pacjentów mają ruszyć już w poniedziałek.

Chiny: w 10 dni wybudowano szpital dla tysiąca pacjentów zarażonych koronawirusem

W szpitalu ma pracować 1400 lekarzy i pielęgniarek. Jak podaje Business Insider budynek ma powierzchnię 25 tysięcy metrów kwadratowych. Znajdzie się w nim miejsce dla tysiąca pacjentów. Chińskie władze budują też drugi szpital, który ma zostać otwarty już w środę. Placówka ta będzie jeszcze większa i ma przyjąć 1600 pacjentów.

 

W poniedziałek liczba ofiar, które zmarły w wyniku zarażenia koronawirusem w Chinach, wzrosła do 361 osób. Łącznie ponad 17 tysięcy osób w 24 krajach jest zakażonych tym patogenem. Liczba przypadków przekroczyła już liczbę zakażeń na SARS, którego epidemia wybuchła w 2003 roku - wtedy zarażonych zostało 8100 osób, a zmarło 774 z nich. Kilka chińskich miast, w tym Wuhan, w którym doszło do wybuchu epidemii, jest zablokowanych i odciętych od świata.

>>  Czy jesteśmy gotowi na walkę z koronawirusem? Światowe ryzyko dla zdrowia i gospodarki >>

Zobacz wideo

Według chińskiej Narodowej Komisji Zdrowia okres inkubacji koronawirusa 2019-nCov wynosi od jednego do czternastu dni. Tak długi proces ujawniania się pierwszych objawów choroby sprawia, że wirus rozprzestrzenia się szybciej niż wirus SARS. Objawy zakażania koronawirusem to gorączka, osłabienie, ból gardła, kaszel oraz bóle mięśni. Później pojawiają się także duszności i problemy z oddychaniem. Często rozwija się także zapalenie płuc. Najbardziej narażone na zakażenia są osoby o obniżonej odporności, dzieci, osoby starsze i kobiety w ciąży.

Więcej o: