Włoski minister zdrowia: Udało się nam wyizolować koronawirusa z Wuhan

Włoski minister zdrowia poinformował, że wirusologom z jego kraju w rzymskim szpitalu Spallanzani udało się wyizolować koronawirusa. Dyrektor placówki powiedział, że otwiera to drogę prowadzącą do stworzenia szczepionek.

Włoskie ministerstwo zdrowia - o czym donoszą m.in. "La Stampa" czy "Corriere della Sera" - przekazało, że udało się wyizolować koronawirusa z Wuhan. O przełomie poinformował minister zdrowia Włoch Roberto Speranza. Dokonali tego wirusologowie z rzymskiego szpitala Spallanzani.

Zaznaczył, że ma to znaczenie globalne i na pewno pozwoli ograniczyć rozprzestrzenianie się choroby, a także lepiej i skuteczniej ją leczyć.

Wyizowaliśmy wirusa, a to może nam pozwolić na badanie go, zrozumienie i sprawdzenie, jak można go zatrzymać

- mówił Speranza. Dzięki szczegółowym informacjom o koronawirusie będzie można więc rozpocząć walkę z jego rozprzestrzenianiem się, ale też podjąć próby jego zwalczania. Roberto Speranza zapewnił, że wyniki badań przeprowadzonych przez włoskich medyków zostaną udostępnione wspólnocie międzynarodowej.

W tej chwili najlepsi naukowcy świata badają tego wirusa. Włochy naturalnie udostępnią wyniki badań naszych lekarzy całej wspólnocie międzynarodowej i wszystkim instytucjom, które zajmują się koronawirusem

- zapowiedział.

>>> Czy Polska jest gotowa na koronawirusa?

Zobacz wideo

Epidemia koronawirusa z Wuhan

Jak dotąd w samych Chinach odnotowano ponad 14 tysięcy przypadków zakażenia się koronawirusem, który m.in. wywołuje ostre, zagrażające życiu zapalenie płuc. W niedzielę rano podano też najnowsze dane na temat ofiar śmiertelnych epidemii: jest ich 305, z czego 304 zmarły w Chinach, a jedna na Filipinach (44-latek z Wuhan).

Tylko w sobotę w całych Chinach potwierdzono prawie 2600 przypadków nowych zarażeń koronawirusem. Prestiżowy magazyn "Lancet" w sobotę opublikował wyniki badań dotyczących zaraźliwości nowym typem koronawirusa. Dane zebrane do wtorku świadczą o tym, że zaraźliwość szacuje się na poziomie 2,68.

Epidemia koronawirusa, najważniejsze informacje:

Więcej o: